Skloňování podstatných jmen rodu ženského
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
DUM je určen k výkladu, opakování a procvičování učiva.
Žáci se seznámí v materiálu se vzory (tvrdými a měkkými) pro skloňování podstatných jmen a s nejčastějšími výjimkami ve skloňování.
Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu EU peníze školám OP VK 1.5, v souladu s právními předpisy účinnými do 31. 12. 2013 a s respektováním novel právních předpisů vydaných v souladu s novým Občanským zákoníkem, účinným od 1. 1. 2014. Pokud není uvedeno jinak, je autorem obrázků, tabulek, textů a grafů výše uvedený autor tohoto digitálního učebního materiálu.
Na samohlásku: tvrdý vzory: школа
měkké vzory: неделя, фотография
Na souhlásku: vzor: тетрадь
NA SAMOHLÁSKU
Jednotné číslo
Tvrdý vzor Měkké vzory
1. школа неделя фотография
2. школы недели фотографии
3. школе неделе фотографии
4. школу неделяю фотографию
6. (о) школе (о) неделе (о) фотографии
7. школой неделей фотографией
Množné číslo
1. школы недели фотографии
2. школ недель фотографий
3. школам неделям фотографиям
4. школы živ.девушек недели živ. богинь фотографии
6. (о) школах (о) неделях (о) фотографиях
7. школами неделями фотографиями
NA SOUHLÁSKU
Jednotné číslo Množné číslo
1. тетрадь тетради
2. тетради тетрадей
3. тетради тетрадям
4. тетрадь тетради živ. газелей
6. (о) тетради (о) тетрадях
7. тетрадью тетрадями
ZAPAMATUJTE SI
Podstatná jména na -жа, -ша, -ча, -ща, -ца mají v 7. pádě jedn. čísla pod přízvukem koncovku -ой (душа – душой, лапша – лапшой, свеча – свечой, овца – овцой) nebo –ей – je-li přízvuk na kmeni: (продажа – продажей, крыша – крышей, пища – пищей, пшеница – пшеницей).
Ve 2. pádě mn. čísla se objevuje vložená samohláska -о- (po tvrdých souhláskách), např. марка – марок, сказка – сказок, кукла – кукол, nebo -е-, např. стройка – строек, книжка – книжек, сосна – сосен. V ruštině se setkáváme i se skupinou souhlásek, např. игр, цифр, норм, волн apod.
Podstatná jména na -ня s předcházející souhláskou mají 2. pád mn. čísla bez měkkého znaku: башня – башен, вишня – вишен, читальня – читален. Výjimkou jsou slova: деревня – деревень, кухня – кухонь.
Podstatné jméno статья skloňujeme takto: 1. статья, 2. статьи, 3. статье, 4. статью, 6. (о) статье, 7. статьёй, 1. статьи, 2. статей, 3. статьям, 4. статьи, 6. (о) статьях, 7. статьями. Podobně se skloňují i семья, скамья, судья (soudce).
Podstatné jméno мать se skloňuje takto: 1. мать, 2. матери, 3. матери, 4. мать, 6. (о) матери, 7. матерью 1. матери, 2. матерей, 3. матерям, 4. матерей, 6. (о) матерях, 7. матерями. Podstatné jméno дочь se skloňuje stejně, jen v 7. pádě mn. čísla je tvar дочерьми.
Podstatná jména любовь, ложь, рожь, церковь vypouštějí -о- v 2., 3. a 6. pádě. 1. любовь, 2. любви, 3. любви, 4. любовь, 6. (о) любви, 7. любовью. Slovo церковь má v 3., 6. a 7. pádě mn. čísla tvrdé koncovky–ам, -ах, -ами.
Podstatné jméno путь je mužského rodu, skloňuje se však jako тетрадь s výjimkou 7. pádu, kde je tvar путём.
Podstatná jména люди, дети mají v 7. pádě mn. čísla tvary людьми, детьми.
Podle vzoru школа se skloňují podstatná jména mužského rodu zakončená na –a: дедушка, мужчина, Юра, podle vzoru неделя zakončená na –я: дядя, Ваня, Витя, Коля apod.