Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obložení stěn a stropů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (3.42 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obložení stěn a stropů

Má praktický, hygienický a estetický význam.

Praktická funkce spočívá ve zvýšení odolnosti a ochraně povrchu proti mechanickému poškození a atmosférickým vlivům.

Hygienické požadavky na úpravu povrchů splňuje účinná ochrana před znečištěním a vytváření hladké rovné plochy. Neusazuje se prach a snadno se čistí.

Estetické důvody spočívají ve výběru materiálu v rozsahu a pečlivém zpracování úpravy povrchu.

Izolační a akustické

Obložení stěn

Podle povrchu dělíme na:

  1. hladké,

  2. palubkové nebo z větších dílců sestavených z prken do rámů,

  3. rámové, zhotoveno ve výrobě, na stavbě pouze montováno,

  4. zvláštní obložení z pilařských odpadů a plastů.

Přehled úprav povrchů.

Nejrozšířenější úpravou povrchů jsou obklady dřevem. Vnitřní i vnější. Dřevěné obložení stěn se zhotovuje z palubek nebo do rámů, někdy je obložení z hotových dýhovaných desek. Zvláštní jsou obklady z pilařských odpadů, z plastů a jiných hmot.

Obložení stěn podle výšky se dělí:

  1. vysoké, sahá až ke stropu,

  2. střední, do výšky okenního parapetu, max.do úrovně dveří,

  3. nízké, tvoří sokl.

Hladké obložení

Palubkové obložení

Rámové obložení

Zvláštní obložení

Obložení stropů

Podobně jako obložení stěn i obložení stropů se uplatňuje v bytech, chatách, veřejných budovách a zejména v reprezentačních místnostech.

Strop obkládáme většinou z estetických důvodů. Obložení může zakrývat i stopy po různých instalačních pracích, potrubí, vedení vody nebo se pomocí něj zmenšuje světlá výška místnosti, vyrovnávají se nerovnosti stropu (popř. klenby) a překrývají různé otvory. Stropy, stěny nebo jejich části v přednáškových sálech, kinech, staničních budovách se obkládají materiály, které tlumí a pohlcují zvuk, čímž se vytvoří akusticky vhodné prostředí.

Podle typu stropů a konstrukce rozeznáváme:

  1. hladké obložení rovného stropu,

  2. hladké obložení trámového stropu,

  3. kazetové obložení trámového stropu,

  4. akustické obložení stropu

  1. Hladké obložení rovného stropu

Toto obložení nachází široké uplatnění, má jednoduchou konstrukci a snadno se montuje. Obložení se skládá z nosných podkladových lišt, vlastního obložení, krycích lišt a spojovacích částí. Podobá se obložení stěn z masivního dřeva.

Nosné lišty obložení mohou mít různý průřez, podle rovnosti stropů a případné instalace. Jsou z masivního dřeva (řeziva) a hranolů. Do stropu se připevní ocelovými nastřelovacími hřeby (šrouby), v případě dřevěného stropu hřebíky. Při montáži je důležité, aby dolní plocha nosných lišt byla v jedné rovině a ve vodorovné poloze.

K lištám se připevní obložení. Obložení lze vyrábět z masivního dřeva o tloušťce 12, 15, 18 a 21 mm a šířce 40 až 100 mm nebo z konstrukčních desek DTD, laťovek či překližek šířky 150 až 400 mm. Konstrukční profily se vyrábějí v provozu a mohou mít různé provedení (přírodní, moření, barevné) a různou povrchovou úpravu podle účelu, k němuž bude obkládaný prostor sloužit.

Témata, do kterých materiál patří