Výroba dveří
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dřevěné zárubně se u vnitřních dveří začaly používat již v období renesance. Od poloviny 20. století se začaly vyrábět také zárubně kovové a z konstrukčních desek.
2, Části dveří
Dveře se skládají z těchto hlavních částí:
Křídlo: pohyblivá část, která plní hlavní funkci dveří (uzavírání a otevírání komunikačního otvoru).
Zárubeň: část dveří pevně spojená s konstrukcí stavby. Slouží k přesnému ohraničení dveřního otvoru a k zajištění dosedání křídla. Skládá se ze dvou svislých vlysů (stojek), horního vodorovného vlysu (nadpraží) a dolního vodorovného vlysu (spojky).
Práh: zajišťuje dosedání křídla v dolní části.
Krycí lišty: překrývají spáry mezi dřevěnou zárubní a omítkou.
Klapačka: lišta, která překrývá spáru ve styku křídel dvoukřídlových dveří.
Kování: zajišťuje otevírání a zavírání křídla. Dělí se na konstrukční (závěsy, zámky) a vrchní (kliky, štítky, atd.).
Okopné plechy: používají se u venkovních vchodových dveří k zabránění poškození dolní části dveří při častém procházení.
Světlík, nadsvětlík: pevně zasklené části pro osvětlení zádveří vchodu do budovy, jsou-li dveřní křídla plná, bez zasklené části. Světlík je boční část vedle vchodových dveří, nadsvětlík je nad vchodovými dveřmi.
3, Funkce dveří
Prvořadou funkcí dveří je otevírání a uzavírání průchodních otvorů.
Tepelná izolace: požaduje se v případě, že dveře oddělují prostory s různými teplotami (vytápěné a nevytápěné). Tepelná izolace závisí na konstrukci a tloušťce křídla, tepelně izolačních vlastnostech materiálů, z nichž jsou dveře vyrobeny, spárách mezi křídlem a zárubní (těsnění dveří) a na rozdílu teplot v oddělených prostorech.
Zvuková izolace: u běžných dveří je malá. Zvýšení neprůzvučnosti lze dosáhnout přídavnou částí, která tlumí zvuk, například čalouněním dveří pěnovými materiály, anebo zvětšením tloušťky křídla s vložením izolační výplně a také vhodným těsněním.
Požární odolnost dveří: schopnost dveří odolávat po určitou dobu působení ohně. U vstupních dveří do bytuje požární odolnost 15 nebo 30 minut (podle stupně požárního nebezpečí).
Bezpečnost před nežádoucím otevřením: podle toho, o jaké dveře se jedná (vchodové, pokojové atd.) se volí způsob uzavírání, zamykání a zajištění proti vloupání (bezpečnostní zámky, zajišťovací závory, nebo jen záskočka, alarm, napojení na policii atd.).
4, Požadavky na dveře
Velikosti dveří: jsou ovlivněny průměrným množstvím lidí, kteří jimi procházejí a velikostí dopravovaných předmětů.
Šířka: nejmenší šířka dveří a zároveň základní šířka průchodního otvoru pro jednoho člověka je 600 mm. Tyto dveře se používají v bytových stavbách do koupelen, záchodů, spíží. Bytové dveře jsou široké 700–900 mm (musí umožnit stěhování nábytku). Dveře do školních učeben jsou široké 900 mm. Dvoukřídlové dveře mají šířku nejméně 1200 mm (dva průchodní proudy).