Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Síť IDN, ISDN a její služby

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (417.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Síť IDN, ISDN a její služby

Od specializovaných digitálních sítí a digitalizovaných sítí telefonních postupuje vývoj ke společné digitální síti tvořící prostředí, do kterého může být začleněno (integrováno) široké spektrum telekomunikačních služeb. Taková síť se pak nazývá digitální sítí integrovaných služeb, pro kterou se používá mezinárodní zkratka ISDN (Integrated Services Digital Network). Vedle inegrace služeb v ní docází též k inegraci spojovacích a přenosových zařízení, neboť obě techniky využívají progresivních digitálních mikroelektronických obvodů velké a velmi velké hustoty integrace a společného programového vybavení telekomunikačních uzlů. Pro účastníka pak ISDN představuje přístup k řadě telekomunikačních služeb prostřednictvím jediné účastnické přípojky s různými telekomunikačními terminály pro hovorovou, datovou, textovou a obrazovou komunikaci.

Současná telefonní síť je na všech hierarchických úrovních postupně vybavována ústřednami s digitální spojovací technologií a mezi ústřednami všech úrovní digitálními přenosovými systémy. analogové zůstávají dosud jen telefonní přístroje a účastnické přípojky až k přípojným bodům místní ústředny. Takto vzniklá síť nebo její části jsou často označovány jako integrovaná digitální síť, se zkratkou IDN. Síť IDN a použití signalizace č. 7 jsou základem pro vznik ISDN.

Definice ISDN zní takto: „ISDN je síť v zásadě odvozená od IDN, poskytující možnost digitálního spojení od konce ke konci a podporující široký výběr služeb, včetně telefonních a netelefonních, k nimž mají uživatelé přístup pomocí omezeného souboru standardních víceúčelových rozhraní mezi uživatelem a sítí.“

Zjednodušeně řečeno, jde o telekomunikační digitální síť umožňující přenos hovoru, hudby, textu, pevného a pohyblivého obrazu pomocí standardizovaných rozhraní a způsobů spojení prostřednictvím společné účastnické přípojky.

existují dva základní typy k vytváření IDSN. Vývoj v této oblasti začal vytvářením tzv. úzkopásmové ISDN, která je současné době mezinárodně standardizována a někdy se značí jako N ISDN. V důsledku rostoucích požadavků na komunikaci došlo však později i k projektu tzv. širokopásmové ISDN s označením B ISDN, která by měla umožňovat velmi rychlý přenos dat (např. i digitálního televizního signálu), nejčastěji s použitím technologie ATM.

N ISDN účastníkům poskytuje spolehlivý a bezpečný přenos zpráv a umožňuje univerzální přístup k dalším telekomunikačním sítím. Tím představuje standardizovanou základnou pro široké spektrum aplikací a zároveň zajišťuje i efektivní mezinárodní výměnu informací. Výstavba celoplošné sítě ISDN je však samozřejmě nákladnou záležitostí, i když je možno pro ISDN využívat přípojná účastnická vedení současné telefonní sítě a pro počáteční fázi je možno dokonce použít i původní koncová zařízení telefonní i datová.

Témata, do kterých materiál patří