Copingové strategie+inhibice
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Copingové strategie (CS)
Způsoby, jak se pes vědomě vyrovnává se stresem, buď jako prevence vyhrocení situace, nebo pro zvládnutí situace jako takové.
Zjednodušeně řečeno – „než bych, šel do rvačky, raději tu budu okusovat klacík, nebo dělat že čmuchám“.
CS jsou: čmuchání, hrabání, válení se, běhání, kousání klacků, rvaní trávy, hra s hračkou, žraní, práce s majitelem, trhání něčeho
CS mohou být:
přirozené – pes je používá sám od sebe
naučené – naučíme psa tyto strategie používat, a to tak, že psovi ve stresových situacích tyto strategie nabízíme podle toho, co je mu blízké – psi, kteří mají rádi hru s hračkou, nebo držet něco v tlamě a žvýkat, nabídneme hračku, psi, kteří rádi pracují s člověkem, nabídneme nějakou práci, psi, kteří jsou žraví a rádi čenichají, nabízíme hledání malých pamlsků v trávě.
CS často psi používají v interakci s jinými psy, ale i s komunikaci s námi. Např. pokud majitel volá psa zlostným tónem, tak pes jde pomalu – nechce rychlým pohybem vyvolat konflikt, a ještě po cestě čmuchá, nebo se zastavuje na značkování, což jsou v tomto kontextu copingové strategie.
Inhibice kousnutí (dle slovníku cizích slov: překážka, zábrana, zákaz)
Schopnost psa uvědomovat si sílu stisku.
Tato schopnost není vrozená, pes se ji učí ve fázi vtiskávání (4.-7.týden) a v socializačním období (8.-12.týden).
Pokud je štěně jedináček, nebo je vychovávaný bez matky, chybí mu zkušenosti, co způsobují jeho zuby (reakce druhých na jeho kousnutí), sám si nezažije sílu stisku druhých (jeho reakce na cizí kousnutí), a nemá možnost naučit se regulovat sílu svého stisku při konfliktech s jinými psy.
V pozdějším věku už nelze tuto inhibici naučit.
Takový pes pak své „zbraně“ používá nepřiměřeně (neuvědomuje si sílu svého stisku) a často způsobuje hluboká kousnutí.
Z hlediska nebezpečnosti v interakcích je méně nebezpečný pes, který je často v konfliktech, ale má inhibici, než pes, který je ve většině případů nekonfliktní, ale neuvědomuje si sílu svého stisku, když dojde na krizovou situaci.