Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Agrese a agresivní chování

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.06 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Agrese u psů

Agrese (z lat. agressio, výpad, útok) napadení, útočné jednání, které se projevuje záměrným poškozováním nebo násilným omezováním jiné osoby nebo věci. Agrese se může projevovat fyzickým napadením, ale také verbálně, například urážkami a pomluvami.

Agresivita – sklon k nepřátelskému, útočnému jednání osob i živočichů, který se projevuje agresemi.

STRACHOVÁ AGRESE

  • boj o život

  • leknutí se (reflex) – pes má vůlí neovlivnitelnou reakci, i když i podnětu ví. Tuto reakci lze jen velmi těžko odstranit (protipodmiňováním), proto je u psa s úlekovou reakcí potřeba počítat s trvalým managementem (v případě že reakce je útok – náhubek, pokud útěk, tak vodítko)

  • překvapení – pes má reakci na podnět pouze, když o něm neví, v případě, že je na něj upozorněn (například očekává dotyk na záda, chycení za obojek)

Defenzivní chování (obranné)

  • obrana sebe sama

  • reakce na útok

  • nastává často v situaci, kdy není možné uniknout

  • často kombinace podřízeného a agresivního chování

  • aktivní vstoupení do situace – pes se buď vyhýbá útoku soupeře, nebo v reakci na ohrožení zaútočí

Útěk

  • pes se vyhýbá konfliktu

  • projevuje podřízenost a strach

ÚTOČNÁ AGRESE (otevřená)

  1. ZDROJOVÁ – pes hlídá nějaký zdroj – může to být žrádlo, konkrétní místo (pelíšek, klec, gauč), hračka, majitel…

  2. MATEŘSKÁ – ochrana potomků a obrana před nepřítelem

  3. TERITORIÁLNÍ - zvíře nemá důvod rozšiřovat svůj prostor, kde žije nebo kde shání potravu, pokud má pro sebe a pro ostatní členy své rodinné skupiny dostatek zdrojů. Proto konflikty obvykle vznikají jako hraniční potyčky.Teritorium je označeno všemi dostupnými prostředky. Psovití označují své teritorium většinou pachově. Členové smečky (u vlků) jsou tím agresivnější, čím hlouběji do teritoria se vetřelec dostane. Krvavé bitky mezi vlčími smečkami se odehrávají tam, kde jedna smečka vnikne do druhé. V tomto případě dochází i k zabíjení.

  4. PŘENESENÁ (přeskoková) AGRESE - ventilace nahromaděného stresu

- vzniká ve vypjatých situacích, kdy pes díky nahromadění stresu a frustrace otočí svoji agresi proti objektu, který často nemusí mít s původcem agrese nic společného

-například: pes vidí svého psího nepřítele, ale protože je na vodítku, tak za ním nemůže, agresi si vybije na nohavici majitele (nebo na dalším, poblíž se vyskytujícím psovi)

AGRESIVNÍ KOMUNIKACE - cílem je nalézt a udržet si své postavení a roli ve skupině

  • RITUALIZOVANÁ AGRESE - konfrontace (poměřování sil), hra s agresivními prvky (meta signály/ rozehrání konfliktu/poměřování sil). Riitualizace agresivního chování je dalším z geneticky naprogramovaným omezením boje. Výhodou ritualizace agresivního chování je, že obě strany šetří energií a předchází se zranění zvířete. Ritualizovaná agrese nemá za cíl druhému ublížit (z tohoto důvodu je drtivá většina psích svárů jen spousta křiku bez zranění), ale ovládnout protivníka. Čím agresivnější je druh, tím důležitější jsou rituály.

  • AGRESE LEGITIMNÍ - nastavování pravidel chování – nastavování hranic (NE/STOP).

  • NEVHODNÉ CHOVÁNÍ – šikana, manipulace (poznáme tak, že agresivní chování přetrvává, i když druhá strana uznala podřízenost, snaží se konejšit, odcházet ze situace…)

Témata, do kterých materiál patří