5. Hořáky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Atmosférické hořáky
Ústí hořáku je tvořeno perforovanou planžetou, zhotovenou ze žáruvzdorného plechu tloušťky cca 0,1 mm, s velkým počtem štěrbinových otvorů se šířkou 0,4 až 0,6 mm. J
Používají se u plynových spotřebičů v domácnosti do teploty
Injektorové hořáky
Středotlaké injektorové hořáky se používají výhradně pro průmyslové ohřevy, zvláště pro otop průmyslových pecí.
Nejrozšířenějšími typy injektorových hořáků, používaných pro otop tavicích, ohřívacích, žíhacích, kalicích a sušicích pecí, jsou injektorové hořáky. Dalším typem injektorových hořáků jsou hořáky s kovovým ústím bez spalovacího kanálu, tzv. "hořáky s volným plamenem"
Ruční hořáky
Ruční hořáky se používají pro nejrůznější ohřevy v průmyslu, řemeslnických provozovnách, zdravotnictví a službách a pro rekreační účely a domácí práce. (pájení a tvarování zlatnických výrobků
,letování karoserií v autoopravnách, kalení drobných součástí, letování cínem i mosazí aj.)
Dělení podle přívodu spalovacího vzduchu:
hořáky ejekční, do kterých je spalovací vzduch přiváděn ejekčním účinkem zemního plynu a má hořáky s nuceným přívodem spalovacího vzduchu, jehož zdrojem je obvykle ventilátor.
Nízkotlaké ejekční hořáky = atmosférické hořáky.
Středotlaké ejekční hořáky = injektorové hořáky – mají vlivem vyššího tlaku zemního plynu dostatečnou energii pro nasátí veškerého spalovacího vzduchu, potřebného pro úplné spálení zemního plynu.
Klasifikace spotřebičů dle přívodu vzduchu a odvodu spalin
Kategorie A
- otevřené spotřebiče, využívají vzduch z místnosti a spaliny zůstávají v místnosti
- musí být zajištěna dostatečná výměna vzduchu v místnosti
- sporák vařič 7-10kW
Kategorie B
- otevřené spotřebiče, využívají vzduch z místnosti a spaliny jsou odváděny komínem
- musí být dostatečný přívod vzduchu
- plynové kotle, vetší průtokové ohřívače
Kategorie C
- uzavřené spotřebiče, ke kterým je přiváděn vzduch z vnějšího prostoru a spaliny jsou odváděny komínem
- podokenní topidla, kotle s přívodem vzduchu
Pojistky plamene
bimetalové pojistky, termoelektrické pojistky, ionizační pojistky, UV diody
Bimetalová pojistka
Pracují na principu různé roztažnosti dvou rozdílných kovů. Při jejich zahřátí dojde k pohybu pojistky, která otevře přívod plynu k jištěnému hořáku. V případě zhasnutí plamene dojde naopak, po vychladnutí pojistky, k jeho uzavření.
Termoelektrické pojistka (termočlánek)
je v současnosti nejběžnější pojistkou u plynových spotřebičů, Využívá termoelektrické vlastnosti kovů měnit s teplotou svůj elektrický potenciál. Na styku dvou kovů tak vzniká po zahřátí elektrické napětí, které přitáhne jádro cívky ventilu a tím otevře přívod plynu k jištěnému hořáku. Po vychladnutí a ztrátě napětí je přívod plynu uzavřen. Reakční doba této pojistky je kratší než u pojistky bimetalové. Je velice spolehlivá.