8. Větrání budov
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
8.Větrání budov
– druhy.
- Přirozené větrání – princip a způsoby větrání – provětrávání, infiltrace, aerace, šachtové. Světlíky – druhy, funkce.
Co je větrání
Větrání je pouze výměna vzduchu. Úprava parametrů vzduchu zajišťuje klimatizace. Základním prostředkem k zajištění kvality vzduchu ve vnitřním prostředí je větrání, které je charakterizováno přívodem čerstvého, venkovního vzduchu do vnitřních prostor budov a odvodem vzduchu znehodnoceného.
Druhy
Přirozené větrání
- infiltrace, exfiltrace, šachtové větrání (s větracími hlavicemi, s rotačními hlavicemi), světlíky, aerace (samočinné větrání), provětrávání
Nucené větrání
nucené podtlakové větrání,
nucené rovnotlaké větrání,
hybridní větrání.
Centrální nebo lokální
Teplejší vzduch je lehčí a stoupá vzhůru. Na proudění má dále značný vliv účinek větru. Ten způsobuje rozdíl tlaků vzduchu vně a uvnitř místnosti.
Proč větráme?
- přívod čerstvého vzduchu
- udržení zdravé relativní vlhkost
- udržení nízké hladiny CO2
Pohoda prostředí
= je takový stav, který umožňuje zdravotně nezávadný život a práci člověka s co největším výkonem
Interiérová pohoda
= taková teplota, kdy se člověk nepotí a zároveň mu není zima
Hydrostatický tlak
Hydrostatický tlak v hloubce pod hladinou kapaliny o hustotě lze tedy zapsat ve tvaru.
p = h*ρ(ró)*G (jednotky pascal)
Přirozené větrání
přirozený pohyb vzduchu vzniká v důsledku působení gravitačních sil vyvozených rozdílem hustot vzduchu venkovního a vnitřního vzduchu,
- působením vztlakových sil vzniká v horní části budovy přetlak, v dolní podtlakové – nejúčinnější je takový systém v zimě
KLADY
- nejlevnější a bezúdržbová
NEVÝHODY
v letních obdobách a bezvětří nefunguje,
- obtěžující přenos pachů
- nemůžeme rozhodnout, kdy je nutné větrat
Infiltrace je přirozené větrání, ke kterému dochází spárami oken, dveří a stavební konstrukcí. Ten způsob je závislý na orientaci místnosti vzhledem ke směru převládajících větrů, intenzitě větru v dané lokalitě, četnosti a průběhu větrné situace, provedení stavby, hlavně zdiva a omítek, velikosti otvorů a jejich těsnosti, výšce stavby a účelu, pro který byla určena.
Provětrávání je občasné větrání otevíráním oken. Spodní částí otevřeného okna proudí do místnosti v zimě chladnější venkovní vzduch, horní částí okna se vzduch z místnosti odvádí (v létě obráceně). Z energetického hlediska se doporučuje provětrávat krátce, často a velkými průřezy.
Šachtové větrání
Šachtou (průduchem, potrubím nebo komínem) se provádí celková výměna vzduchu v místnosti. V místnosti je větrací otvor zaústěn do svislé šachty, kterou se vzduch odvádí do vnější atmosféry, nejčastěji nad střechu budovy. Šachtové větrání splňuje svou funkci jen za příznivých klimatických podmínek. Nejlépe v zimě a při velkém větru, kdy může docházet k příslušnému větrání. Při správné funkci šachtového větrání je vzduch odváděn. Čerstvý vzduch je na jeho místo přiváděn z venkovního prostředí netěsnostmi, okny, dveří (neřízené) přes obytné místnosti a chodby.