Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Britské ostrovy%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MěstaBirmingham 1,5mil. obyvatel. Je to významné průmyslové, obchodní a dopravní středisko. Leží uprostřed Černého kraje (Black Country), nazvaného podle velmi znečištěné průmyslové oblasti. V tomto městě a jeho okolí jsou umístěné automobilky: Triumph, Jaguar, Daimier, Austin, MG, Rover a závody největších elektrotechnických firem Británie. Město je také známé výrobou nejoblíbenější anglické čokolády Cadbury.Glasgow má více než 1 mil. obyvatel. Nachází se na jihozápadě Skotska po obou březích řeky Clyde. Je zde koncentrovaný těžký průmysl: výroba stavebních dílů, lodní (právě zde byl zkonstruovaný a začal svou plavbu Titanic) a průmysl textilní, oděvní a tabákový. Leeds se nachází v západním Yorkshiru. Jsou zde velké ocelárenské závody. Sheffield je město oceli a zbrojního průmyslu v oblasti West Midlands.Liverpool se také nachází ve West Midlants je charakteristický lodním, strojírenským a elektrotechnickým průmyslem.Manchester je největší středisko textilního průmyslu, je zde rozvinuto strojírenství, elektrotechnika a farmacie. Tyto města jsou sice největšími britskými městy, ale z hlediska turismu jsou jen málo atraktivní. Jsou charakteristické spíše velkou koncentrací průmyslu a moderní výstavbou než historickými památkami. Jiná velmi zajímavá a proslulá města jsou York, Oxford a Cambridge.Oxford je domovem nejstarší univerzity v Anglii. Většina nejstarších kolejí je blízko centra města.Cambridge je domovem druhé nejstarší univerzity.Je umístěna na řece Cam.York byl hlavním městem Severní Anglie. Je jedním z nejlepších uchovaných středověkých měst v Evropě.

ObyvatelstvoVelká Británie má 59,1 miliónů obyvatel. Nejhustěji je zalidněná Anglie. Přibližně 80% veškerého obyvatelstva tvoří Angličané. Skotové se na celkové národnostní struktuře podílejí 10%, Irové 4%. Walesané 2% obyvatelstva. Lidé z poválečné Evropy a také v období války imigrovali do Británie, doufající v politický azyl. Byli to hlavně Židé, Rusové a Poláci. Před 2. světovou válkou sem přicházeli hlavně lidé z Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Struktura imigrantů se změnila v 50-tých letech. Dnes 2 milióny Britů jsou lidé ze Západní Indie nebo Asiaté a více než 50% z nich se v Británii narodilo. Noví imigranti jsou koncentrovaní hlavně ve velkých městech. Příkladem je Londýn, kde se vyčlenily jednotlivé čtvrti, například Brixton – černošská čtvrť na jihu Londýna, Southhall – indická čtvrť v jihovýchodním Londýně nebo čínská čtvrť přímo v centru.

Zajímavosti.

Velkou návštěvnost mají také velké kameny Stonehenge, které jsou dodnes nevysvětlitelné. Někdo tvrdí, že jsou to prahistorické hrobky, jiní si myslí, že je to jakési místo, kde se dříve lidi modlili. Nikdo si ale nedokáže vysvětlit, jak byly kameny naskládány na sebe. Byl by to problém i dnes, natož před několika tisíci lety. Britové mají rádi červenou. Tradiční dvoupatrové autobusy jsou červené. Telefonní budky a schránky jsou červené. Stráž u Buckinghanského paláce je oblečená v červeném. Královnina oblíbená barva je červená. Dokonce i většina domů v Anglii je postavena z červených cihel, které se neomítají. Britská vlajka (mimochodem taky s červenou) je kombinací staré anglické, irské a skotské vlajky.Sport je srdeční záležitost mnoha Britů. Kopaná a ragby se obyčejně hrávají v zimě a kriket a golf v létě. Všechny tyto sporty se z Británie rozšířili do celého světa. Velká Británie má velký počet automobilů. Zvláštností je také jízda na levé straně.Beatles (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr) vznikli roku 1960 a stali se nejslavnější skupinou na světě. Skupina se ale rozpadla roku 1971 a v roce 1980 byl John Lennon zastřelen.

Témata, do kterých materiál patří