Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČESKÁ REPUBLIKA SEG

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (539.48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ČESKÁ REPUBLIKA SEG – OBYVATELSTVO ČR

Počet obyvatel, národnostní a věkové složení populace a rozmístění se každou chvílí mění.

V různých částech země se vyvíjeli skupiny obyvatel pod rozmanitými kulturními, hospodářskými a přírodními vlivy. Proto se i dnes setkává e s rozdíly v nářečí, lidové kultuře a zvycích. Dříve se obyvatelé různých oblastí odlišovali typickými kroji, dnes už není jejich zařazení tak jednoduché.

DEMOGRAFICKÝ VÝVOJ NA ČESKÉM ÚZEMÍ

Z doby pravěku, starověku, a i části středověku nemáme žádné písemné prameny a obor zabývající se obyvatelstvem této doby se nazývá paleodemografie. Během středověku vznikaly různé soupisy obyvatelstva –> hrubě nepřesné (nepostihovaly celé státní území …)

STŘEDOVĚK

7.-8. stol. – Sámova říše

9. stol. – Velkomoravská říše

10. stol. – vpád Maďarů

-> vrcholný středověk – demografie se může opřít o písemné prameny (jedním z pramenů jsou i kroniky – ale méně spolehlivé, než oficiální dokumenty – městské knihy …)

11. stol. osídlování i Němci -> české země se stávají dvojjazyčnou oblastí, 13. stol. – rozkvět Přemyslovců

14. stol. – kolem roku 1300 – demografický nárůst se změnil v úbytek (málo sňatků, hladomory, epidemie různých nemocí, nejvíce ovlivnil změnu mor), vlna nenávisti vůči Židům -> vyhánění z královských měst (-> přesun na venkov), konec století – Praha 40 tisíc obyvatel (3. největší město dle rozlohy v Evropě)

NOVOVĚK

vznikají katastry, nejcennější zdroj z této doby – soupis obyvatelstva dle víry z roku 1651 (věk, jméno, rodinná příslušnost a náboženství, povolání, soc. postavení) -> církev přispívala zpovědními seznamy, soupisy duší, církevní matriky (evidence narození, sňatků a úmrtí)

16. stol. – celkové zlepšení situace v zemi (už ne hladomor), větší porodnost a sňatečnost, ale epidemie nových nemocí (dovezené ze zahraničí – např. syfilis z Ameriky)

½ 17.stol. – nástup Habsburků, regrese – třicetiletá válka (hladomory, epidemie), náboženská emigrace, mnoho lidí se nedožívalo vysokého věku, nepoměr – více žen než mužů (do 40 let převažují ženy (větší úmrtnost chlapců, odchod do armády), 40 + pak muži (ženy jsou oslabeny těžkou prací a četnými porody))

1648 – Vestfálský mír, poté nárůst populace, demografické regrese v malé míře, konec 17. stol. – Morava a Čechy cca 3 miliony

18. stol. – poslední velká morová epidemie, silné sociální rozdíly -> snížení sňatkovosti, 1754 – Marie Terezie dala podnět k systematickému sčítání, 1770 – zavedení číslování domů, 1778 – zavedení tzv. populačních knih v každé obci -> díky tomu odhad obyvatel na konci 18. stol – cca 4,9mil., roční přírůstek 6,5%

19. stol. – rozvoj průmyslu -> stěhování obyvatel z venkova do měst

Témata, do kterých materiál patří