Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Hlavní mezinárodní politické a hospodářské organizace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

19a Hlavní mezinárodní politické a hospodářské organizace

Mezinárodní politické organizace

Organizace spojených národů (OSN)

Byla založena v dubnu 1945 v San Franciscu. Jejím základním dokumentem je charta OSN. Ta stanoví cíle a zásady spolupráce členských států: udržet světový mír, , rozvíjet přátelské vztahy mezi státy a národy, podporovat hospodářský a sociální rozvoj, posilovat úctu k základním lidským právům a svobodám.Téměř všechny nezávislé státy světa jsou členy OSN. Mají své zastoupení v hl., sídle v New Yorku.

  • Valné shromáždění – nejvyšší orgán OSN, kde zasedají všechny členské státy a mají každý 1 hlas, usnesení mají pouze doporučující charakter

  • Rada bezpečnosti (RB) – výkonný orgán OSN, má 15 členů - 5 stalých (USA, Rusko, Británie, Francie, Čína) a 10 nestálých, volených na 2 roky, RB je vybavena zvláštními pravomocemi, má právo přijímat rezoluce, které jsou pro státy závazné, a popřípadě i silou vynutit jejich splnění, k jejich přijetí je nutný souhlas 9 členů RB, stálí členové mají právo veta

  • Sekretariát – zajišťuje administrativu OSN, v jeho čele stojí generální tajemník

Při OSN pracují četné organizace, výbory a komise, které mají svá sídla v různých městech světa. K nejvýznamnějším patří Hospodářská a sociální rada, Mezinárodní soudní dvůr, Mezinárodní měnový fond (IMF), Organizace pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), Světová zdravotnická organizace (WHO).

Rada Evropy

Byla založena v roce 1949 deseti západoevropskými státy. Je mezivládní organizací. Její činnost je zaměřena na veškeré problémy evropské společnosti, s výjimkou obrany. Její sekretariát sídlí ve Štrasburku.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)

Základem pro vytvoření této organizace byla konference, která se konala v letech 1973 – 1975 v Helsinkách. Ta se zabývala otázkami kolektivní bezpečnosti v Evropě za situace jejího rozdělení na 2 vojensko-politické bloky tvořené NATO a Varšavskou smlouvou. Zde 35 států podepsalo Závěrečný akt, v němž se zavázaly vycházet z principů mírového soužití, rozvíjet spolupráci a dodržovat lidská práva. Právě důraz na lidská práva a svobodu myšlení poskytl disidentům v komunistických zemích významnou morální podporu v boji za svobodu a demokracii (vznik Charty 77 u nás). I v současnosti je jejím hl. cílem zabezpečení míru a spolupráce v Evropě.

Organizace amerických států (OAS)

Sdružuje státy amerického kontinentu. Byla založena v roce 1948, zaměřená na dosažení míru, spravedlnosti a americké solidarity.

Organizace africké jednoty (OAU)

Založena státy Afriky v roce 1963. Kladla si za cíl dokončit její dekolonizaci, posilovat vzájemnou spolupráci a čelit konfliktům. Plnit své poslání se OAU daří jen zčásti (občanské války, územní spory).

Témata, do kterých materiál patří