Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pracovní list mapy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (680.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pracovní list – mapy, obsah mapy

1. Co patří ke konstrukčním a doplňkovým prvkům mapy?

Doplňkové prvky: popis, legenda a vysvětlivky, tiráž, další doplňující informace

Konstrukční prvky: kartografické zobrazení, geodetické podklady (bodové pole), měřítko mapy, souřadnicové sítě, rám mapy, klad listů, kompozice (uspořádání) mapy

2. Vysvětlete pojmy

a) kompozice mapy- Rozmístění základních

prvků mapového díla:

b) mapové pole- základní, nejdůležitější kompoziční prvek

c) mapový rám- soustava jedné nebo více čar ohraničujících mapové pole

d) legenda mapy- vysvětlivky vedle mapy, velikost, tvar, barva a další charakteristiky znaků v legendě odpovídají znakům v mapě

e) tiráž mapy- jméno autora nebo vydavatele mapy. Křestní jméno se píše malými písmeny, příjmení velkými, aby nedošlo k jejich záměně (Martin PAVEL), dále místo vydání a rok vydání mapy, kromě toho může obsahovat informace o použitém kartografickém zobrazení, jména redaktorů, nakladatele, náklad, jména lektorů, údaje o druhu tisku, o použitém papíru, copyright mapy, podkladové zdroje a další.

f) název mapy- velký nadpis v horní části mapy, musí obsahovat věcné, prostorové a časové vymezení tématu mapy.

3. Jaký je rozdíl mezi topografickým a tematickým obsahem mapy?

Tematická mapa (speciální) se od topografické (více prvků) liší zaměřením na zobrazení jednoho nebo několika málo jevů.

4. Co znázorňuje v mapě:

a) výškopis- obraz terénního reliéfu na mapě; je to soubor vrstevnic, výškových bodů s jejich výškovými kótami, výškopisných značek, popř. další prostorově působící způsob znázornění reliéfu, např. stínováním terénu

b) popis- Popis je souborem všech slovních výrazů a písmen v mapě. Popis usnadňuje čtení a orientaci v mapě a jeho správné sestavení je jedna z nejdůležitějších a také časově nejnáročnějších činností při kartografické tvorbě.

c) polohopis- obraz předmětů šetření a měření na mapě ukazující jejich polohu, rozměr a tvar bez závislosti ne terénním reliéfu; je to soubor zobrazených bodů, čar a mapových značek na mapě – poloha geografického jevu

5. Jaké jsou kartografické metody pro znázornění výškopisu? U každé metody uveďte příklad geografického prvku, který je takto znázorněn.

Bodové: kóty

Liniové: vrstevnice a technické šrafy

Plošná: znázornění, které pokrývá víceméně souvisle celou plochu mapového listu – př. stínování, tónování, barevnou stupnici nebo sklonové šrafy.

6. Na obrázcích je různý způsob zobrazení výškopisu. Ke každému obrázku přiřaďte správný způsob:

Liniové: vrstevnice Liniové: hloubnice plošné: stínování Plošné: šrafování

Plošné: pomocí barev

7. Jaké jsou kartografické metody pro znázornění polohopisu? U každé metody uveďte příklad geografického prvku, který je takto znázorněn.

Témata, do kterých materiál patří