Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Krimi-dokumentace-otázky-k-zápočtu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Význam kriminalistické dokumentace a požadavky kriminalistické dokumentace.

Slouží jako důkaz pro rozhodování soudu o vině či nevině obžalovaného (proto se jedná o jednu z nejdůležitějších činností v rámci krim. praxe.)

Požadavky:

- věrně zachytit materiální situaci místa kriminalisticky relevantní události (předmětu, osoby), nebo informační podstatu jednotlivých úkonů (metod) při jejím objasňování

-umožnit názornou představu o všech zdokumentovaných okolnostech subjektům, které budou dokumentaci později využívat (státní zástupce, obhájce, soud)

-umožnit obnovení situace v případech, kdy je nutné konkrétní situaci obnovit a zajistit její shodnost se situací původní (např. při rekonstrukci, popřípadě experiment)

-poskytnout správný obraz o průběhu a výsledku prováděných úkonů a činností v čase, prostoru a daných podmínkách (soudce musí vědět, jak byly zajištěny stopy a kdo je zajistil a jak byly vyhodnoceny)

-zafixovat použité metody, způsoby a prostředky (v protokolu musí být napsáno ze byla zajištěna dakt. Stopa, ze byla vyfotografována a zkoumal jí odbor..)

  1. Význam protokolu a jeho části.

Písemné popsání dokumentované skutečnosti. Je vždy základní formou dokumentace. Jeho náležitosti upravuje §55 trestního řádu, obsahuje slovní popis průběhu jednotlivých kriminalistických metod. Jsou zde zachyceny skutečnosti, fakta, okolnosti vnímané osobou provádějící protokolaci.

Části protokolu:

  1. úvodní část- označena událost, o kterou se jedná, datum, čas, místo protokolace, účastníci úkonu a jejich hodnost, poučení o právech a povinnostech, meteorologické a světelné podmínky, může se uvést použitá technika, bezpečnostní zajištění průběhu úkonu apod.

  2. Popisná část- nejobsáhlejší a nejsložitější, popíše se co nejpodrobněji celý průběh úkonu, (musí se dodržovat zákl. požadavky na protokolaci)

  3. Závěrečná část- souhrn výsledků použité metody, seznam dokumentů připojených k protokolu (např. náčrtek, plánek), seznam zajištěných stop a dalších důkazů a jak s nimi bylo naloženo, uvedeno poučení o souhlasu se zněním protokolu, případné námitky a návrhy, čas ukončení protokolace a podpisy všech zúčastněných a přítomných osob.

3. Požadavky na dokumentační fotografii.

(Umožňuje objektivní posouzení všech důležitých okolností a podává názornou a nezkreslenou představu o skutečnostech).

Požadavky:

-poskytnout představu o umístění místa činu a o celkové situaci na něm

-fixovat zkoumanou situaci se všemi potřebnými detaily včetně jejich rozmístění

-poskytnout představu o velikosti a rozměrech dokumentovaného prostoru, na něm nalezených objektů apod.

-eliminovat ze snímků všechny objekty a subjekty, které se v době spáchání činu na místě nenacházely

4. Druhy dokumentační fotografie.

Témata, do kterých materiál patří