Geodezie_-_tahak
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Typ nivelace je charakterizován směrodatnou kilometrovou odchylkou obousměrně měřeného převýšení skm. PN se ve stavební praxi často používá pro přesná měření (skm £ 1 mm). Zde se budeme zabývat pouze TN (nižší přesnost).
39. URČENÍ VÝŠKY BODŮ. CHYBY PŘI NIVELACI.
Hrubé- opomenutí urovnání nivelačního přístroje, odečítání hodnoty na lati podle dálkoměrné rysky , posun nivelační podložky (zejména výškový), přehlédnutí při odečítání, přepis při zápisu do nivelačního zápisníku
Nevyhnutelné- systematické: chyba ze zanedbání rozdílu mezi zdánlivým a skutečným horizontem, chyba ze svislé složky refrakce, chyba z nesprávné délky laťového metru. chyba z nesvislé polohy nivelační latě.
Nahodilé chyby: chyba z nepřesného urovnání nivelační libely nebo z chvění při činnosti
kompenzátoru.
40. PLOŠNÁ NIVELACEPlošná nivelace se používá ve dvou případech :
- Doplnění výškopisu do polohopisných map, tj. určování výšek podrobných bodů, které jsou již polohově zaměřeny. Grafickým podkladem pro použití této metody je polohopisný plán dané lokality. Základem jsou vložené nivelační pořady technické nivelace. Po záměře vzad na přestavový bod nivelačního pořadu jsou potřebné body zaměřeny bočními záměrami (lať se staví přímo na bod, ne na podložku), poté následuje záměra vpřed na další přestavový bod. Druhým případem, kdy se používá plošná nivelace je při úpravách terénu, kdy je třeba určit kubatury pomocí čtvercové sítě (často se užívá na stavbách v poměrně plochém území). V terénu se vyznačí čtvercová síť (např. 10x10 m) a její vrcholy se zaměří plošnou nivelací. Z rozdílů projektovaných a skutečných výšek bodů v rozích čtverců se určí násypy a výkopy.
41. PODÉLNÉ A PŘÍČNÉ PROFILY Nivelace profilů, plošná nivelace.
Podélný profil svislý řez terénem vedený v ose stavby.
Příčný řez - svislý řez terénem vedený kolmo k ose stavby.
Podélný profil se zobrazuje na milimetrový papír, výšky se vynášejí obvykle ve větším měřítku (např. 1:100) než délky (např. 1:1000) - zvýraznění výškových poměrů lokality. Do podélného profilu se navrhuje niveleta osy liniové stavby většinou tak, aby se násypy a výkopy přibližně rovnaly (minimální zemní práce). Příčné řezy : jejich množství závisí na členitosti terénu, volba by měla umožnit co nejpřesnější výpočet kubatur. Délka řezu na obě strany od osy stavby závisí na rozsahu zemních prací (20 – 200 m). V místě příčného řezu se vytyčí kolmice k ose stavby, nejčastěji pentagonálním hranolem. Zaměřují se body příčného řezu tak, aby vystihovaly tvar terénu, tj. v místech, kde se terén Znatelně láme.Příčné řezy se zobrazují nejčastěji na milimetrový papír, měřítko pro výšky i délky bývá stejné (např. 1 : 100), aby je bylo možné využít pro výpočet kubatur. Speciálním příkladem aplikace geometrické nivelace je hloubkové připojení pásmem, které se používá pro přenesení výšky do výkopu, kanalizace, dolu či výškové budovy.