Dedrologie-I.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Květ: čtyřčetné ve vrcholkových hroznech, kalich korunovitě zbarvený, 0,3-0,4cm dlouhý, jasně fialově růžový, koruna zvonkovitá, kratší než kalich. Kvete červenec-září.
Plod: čtyřchlopňové tobolky, 2 - 2,5 mm dlouhé, chlupaté, kulovité, hnědé, semena asi 0,1 - 0,3 mm
Stanoviště: Světlé lesy, pastviny, vřesoviště, vrchoviště. Světlomilný druh, převážně na kyselých horninách. Chudé, písčité, kyselé půdy a sušší stanoviště.
Vlastnosti: Rozmnožování výsevem semen nebo polovyzrálými řízky, případně hřížením.
Použití: pěstuje se řada kultivarů
Erica carnea – vřesovec červený (PO)
Původ: domácí (střední a jižní Evropa)
Vzrůst: keřík 0,2 – 0,4 m vysoký s poléhavými větvemi.
Letorosty: lysé
Olistění: stálezelené, listy v čtyřčetných přeslenech, na okraji jemně pilovité, téměř vodorovně odstávající, 0,5-0,8 cm dlouhé.
Květ: masově narůžovělé až červené, podlouhle baňkovité, s výraznými tmavými prašníky. Tvoří vrcholové hrozny. Kvete březen-květen
Plod: tobolka
Stanoviště: Slunné stanoviště, od pahorkatin do podhorských poloh, půda mělká, kamenitá, s přídavkem rašeliny, mírně vlhká i suchá, propustná, humózní
Vaccinium myrtilus – borůvka černá (PO)
Původ: Střední Evropa, Kavkaz, Island
Vzrůst: hustě rozvětvený, ale spíše nízký keřík (50 cm)
Olistění: opadavé. Vejčitě okrouhlé listy jsou na lodyze uspořádány střídavě, jsou lysé (bez trichomů) s krátkými řapíky.
Květ: výrazně stopkaté, objevují se již od dubna do června. Mají světle zelenou korunu (v rostlinné říši poměrně neobvyklá barva) a zakrnělý kalich.
Plod: černomodré bobule, v nichž nalezneme při podrobnějším zkoumání mnoho drobných semen.
Stanoviště: Na pasekách a na světlinách, na vřesovištích a na rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné, humózní a nepříliš suché.
Vaccinium vitis-idea – brusinka obecná (PO)
Původ: Evropa, Čína, Mongolsko, Japonsko, Korea, Rusko, Severní Amerika
Vzrůst: přízemní, 10 - 20 cm vysoký, keřík s podzemními výběžky a větvemi vzpřímenými až vystoupavými, oblými.
Letorosty: v mládí pýřité
Olistění: stálezelené, kožovité, obvejčité, leskle zelené lístky 7 – 30 mm velké, na špici často vykrojené, s okrajem podvinutým, svrchu leskle tmavě zelené, na rubu světlejší.
Květ: drobné, zvonečkovité, bílé s růžovým nádechem asi 0,6 cm dlouhé, uspořádané v nících koncových hroznech po 3–8. Kvete květen-červenec.
Plod: červené lesklé, kulovité, jedlé bobule 0,5 - 1 cm v průměru.
Stanoviště: Hluboké zastínění i plné slunce, které je pro ni vhodnější. Vyžaduje sušší písčitohumusovitou a kyselou půdu. V našich podmínkách otužilé. Půda sušší, humózní, kyselá, lehčí, písčitá, s rašelinou.
Použití: do vřesovišť, skalek, jako podrost