Dedrologie-I.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Kořenový systém: hustě rozvětvený, ale mělce koření.
Borka: odlupující se
Letorosty: červenohnědé či žlutavě hnědé a řídce ochlupené až lysé.
Olistění: opadavé, listy má vejčité až široce vejčité, oddáleně zubaté, zašpičatělé, 4 – 10 cm dlouhé, na rubu jen na žilnatině nebo v paždí žilek chlupaté, báze tupá až špičatá. Řapík je 0,4-0,8 cm dlouhý.
Květ: krásnými smetanově bělavými, velmi vonnými, 25 – 35 mm širokými, uspořádanými v hroznech po 5 až 9, s lysým kalichem i čnělkami.
Plod: drobná tobolka
Stanoviště: Do slunných poloh (v hlubším stínu špatně kvetou), hlubokých, humózních, vápenitých půd. Jsou vápnomilné. Přiměřená vlhkost, snesou i kratší sucho. Jsou otužilé, snáší zakouřené ovzduší a netrpí okusem zvěří.
Použití: nejcennějším keřům se všestranným využitím. Ve smíšených skupinách se přidružují k velkolistým dřevinám
Caprifoliaceae – zimolezovité
Lonicera tatarica – zimolez tatarský (PO)
Původ: východní Evropa, západní Sibiř, Střední Asie
Vzrůst: vzpřímený, bohatě větvený keř. Rychle roste a dosahuje výšky i přes 3 m. Středně hustě až hustě stavěný keř, poměrně široce vzpřímené.
Letorosty:
Olistění: opadavé. Raší brzy zjara. Listy má vejčitě kopinaté, 2 – 8 cm dlouhé, u řapíku většinou srdčité, na rubu modrozelené.
Květ: Úžlabní, rostou po dvou na stopce. Koruna je trubkovitá, dvoupyská, 15 – 25 mm dlouhá. Květy kvetou květen-červen, bíle, růžově až červeně.
Plod: Červené kulovité bobule, 6 – 8 mm velké, dozrávají v červenci.
Stanoviště: Na výsluní, tak v polostínu, snesou i stín. Na půdní podmínky není náročná, na lehčích, tak i na těžších půdách. Jsou vápnomilné. U nás jsou mrazuvzdorné a otužilé. Snášejí zakouřené ovzduší a netrpí okusem zvěří
Vlastnosti: je v našich parcích nejrozšířenější. Poškozují vzhled shluky výhonků znetvořených konců letorostů, způsobených mšicí Hyadopsis tataricae
Použití: nepostradatelné jako podrostové a krycí dřeviny.
Lonicera xylosteum – zimolez obecný (PO)
Původ: Evropa, Kavkaz, Sibiř, Malá Asie, u nás roste od nížin do hor
Vzrůst: hustě větvený a široce vzpřímený keř dorůstající výšky 1 až 3 m, hustě a široce polokulovité keře.
Letorosty: chlupaté, duté
Olistění: opadavé. Listy má vstřícně postavené, celokrajné, široce vejčité, oboustranně pýřité, zašpičatělé, 3 – 7 cm dlouhé, oboustranně chlupaté, na okraji brvité.
Květ: Úžlabní, žlutobílé, při odkvětu žlutější, 10 – 15 mm dlouhé, rostou po dvou na společné stopce. Koruna je trubkovitá, dvoupyská. Kvete květen-červen.
Plod: Bobule tmavočervené, kulovité.
Stanoviště: Na výsluní i v polostínu, snáší i stín. Na půdní podmínky není náročná, lehčí i těžší půdy. Jsou vápnomilné. Nejlepší je průměrná půdní a vzdušná vlhkost. U nás jsou mrazuvzdorné a otužilé. Snášejí zakouřené ovzduší a netrpí okusem zvěří.