Dedrologie-I.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Květ: žlutozelené jednopohlavné, uspořádány v úzce válcovitých, přímých až mírně ohnutých jehnědách, 3 – 6 cm dlouhých, samičích až 6 cm dlouhých. Kvete duben-květen, současně s rašením listů.
Plod: klasovitá plodenství 7-10 cm dlouhá, krátce stopkatý, kuželovité tobolka, pukající dvěma chlopněmi až k bázi
Stanoviště: Na vápnitých půdách, stanoviště teplé, slunné nebo jen mírně zastíněné. Upřednostňuje vlhká živná stanoviště.
Použití: v lékařství
Salix caprea – vrba jíva (PŘED)
Původ: Evropa, Asie
Vzrůst: strom i keř široce vystoupavého vzrůstu, vzdušně a lehce stavěný, vysoký 2 – 4 m. Dožívá až 50 let.
Koruna: strom s nepravidelně kulovitou, středně hustou korunou, s větvemi víceméně do stran odstávajícími, dosahující výšky 6 až 12 m.
Kmen: až 50 cm široký
Borka: hladkou, světle šedou, později podélně brázditou a tmavě šedou.
Letorosty: šedě chlupaté, později lysé a leskle červenohnědé
Olistění: opadavé. Listy jsou střídavé, 6 – 12 cm dlouhé, eliptické, celokrajné nebo slabě vroubkované, na rubu šedobíle chlupaté, s vyniklou žilnatinou.
Květ: jehnědy, dvoudomé, rozkvétající před rašením listů v březen-duben. Jehnědy jsou před rozkvětem stříbřitě bílé, samčí vejcovité, 2 – 3 cm dlouhé, žluté, samičí podlouhle vejcovité, až 4 cm dlouhé.
Plod: jako u Salix alba ale větší
Stanoviště: Roste na půdách propustných, výživných i chudých, stanoviště světlé až slabě přistíněné. Půda propustná, výživná i chudá, středně vlhká, hluboká.
Vlastnosti: Vzhledem k časné době kvetení je vrba jíva významnou medonosnou rostlinou
Použití: jde o rostlinu často průkopnickou a mimořádně přizpůsobivou
Salix fragilis – vrba křehká (SOUČASNĚ)
Původ: Střední, severovýchodní a východní Evropa, malá Asie, Kavkaz
Vzrůst: strom 6 - 15 m vysoký,
Koruna: řídká rozkladitá s křivými větvemi
Borka: brázditá, tmavošedá
Letorosty: šedozelené, lysé, v uzlinách lámavé;
Olistění: opadavé, listy kopinaté až úzce kopinaté, 6 - 12 (15) cm dlouhé, 1,5 - 3 cm široké, na líci tmavozelené, lesklé, na rubu šedozelené, oboustranné lysé, dosti hrubě pilovité, řapík 1 - 1,8 cm dlouhý, palisty kopinaté, záhy opadavé.
Pupeny: lysé, často v horní části černavé a zaschlé.
Květ: Jehnědy úzce válcovité, 5 - 6 cm dlouhé na olistěných větévkách, květní listeny žlutozelené, řídce chlupaté. Kvete duben-květen, zároveň s rašením listů.
Plod: klasovité plodenství, kulovitá tobolka
Stanoviště: Světlomilné, na půdu nenáročné dřeviny, snášející i dosti suché půdy. Půda živná, písčitohlinitá, vlhká, propustná, neutrální pH, snáší i dosti suchou půdu
Tiliaceae – lipovité
Tilia cordata – lípa srdčitá (PO)
Původ: Evropa, Kavkaz
Vzrůst: vzpřímený strom. Dosahuje výšky 30 - 40 metrů. Je to hlubokokořenící dřevina a zmlazuje z pařezů. Je dlouhověká.