Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vatroslav Lisinski - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.76 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Celkem tento skladatel během svého jedenáctiletého tvůrčího období (1841 – 1852) vytvořil a zhudebnil 167 větších i menších děl. Mezi jeho nejlepší díla se řadí především sólové písně a sborové písně s klavírním doprovodem. Instrumentální díla obsahují orchestrální i klavírní skladby. Hudbu skládal na chorvatské, české i německé texty. Jeho díla obsahují široká témata od milostné lyriky, silného vlastenectví, až po pomíjivost, víru a smrt. Vyznačují se také nepopíratelnou historickou hodnotou a mimořádným nadáním.

Mezi jeho hlavní díla patří:

  • 69 sólových písní (př. Vltava, Tuga djevojke, Dvije ptice, Prosjak, Ribar, …)

  • 28 sborových písní (př. Tam gdje stoji, Putnik, Laku noć, Jutro, Oče naš…)

Vytvořil také například hudbu k budnici Prosto zrakom ptica leti, jejimž autorem je Dimitrija Demeter.

Podle některých muzikologů kvůli tragickému osudu i nižšímu věku hudební opus Lisinského, i přes mimořádné nadání, nedosahuje plné tvůrčí zralosti.

Vatroslav Lisinski dnes

Po Lisinském je pojmenovaný největší chorvatský koncertní sál, který byl postaven roku 1973. Nachází se v Záhřebu, na náměstí Stjepana Radiće. Jeho jméno nese i Glazbena škola Vatroslava Lisinskog v Záhřebu (název se mnohokrát měnil, současný je od roku 1962). Dnes má téměř 700 žáků, mezi které patří předškolní žáci i studenti základních a středních škol.

Zdroj:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Vatroslav_Lisinski_(bista).jpg

Zdroj: http://www.zagrebcard.com/page_hr_onlinecatalogue_1_6_9.htm

Vatroslav Lisinski ve filmu

V roce 1944 byl režisérem Oktavijanem Miletićem natočen film s názvem Lisinski, pojednávající o životě tohoto významného chorvatského skladatele. Jde o první chorvatský dlouhometrážní hraný film, který trvá 85 minut.

Ljubav i zloba

Premiéra historicky první chorvatské opery se uskutečnila 28. 3. 1846, díky níž se Chorvatsko stalo druhou slovanskou zemí, která získala svoji národní operu (první bylo Rusko). Konala se v divadle na Markově náměstí v Záhřebu a ihned poté se stala symbolem boje za národní identitu během ilyrského hnutí a Lisinski byl díky ní považován za národního hrdinu. V letošním roce uběhne od premiéry přesně 170 let.

Autorem libreta k opeře Ljubav i zloba se stal dramatik Dimitrija Demeter, jemuž je připisováno také autorství libreta ke druhé Lisinkého opeře Porin.

Opera se skládá ze dvou dějství, děj se odehrává v 16. století, v okolí města Split. K hlavním postavám opery se řadí Vukosav a Obren, dva dalmatští šlechtici, kteří se zamilují do Ljubice, dcery bývalého splitského vévody Velimira. Jde o soky, kteří se jednoho dne potkají ve Velimirově domě, kde mezi nimi dojde k potyčce, kterou ukončí až sám Velimir a sděluje jim, že je už nikdy nechce ve svém domě vidět. Vukosava to urazí natolik, že společně se svým sluhou Brankem připraví celé Velimirově rodině pomstu. Vytvoří četu lupičů, kteří mají na domluvené znamení Velimira a jeho dceru polapit a celé město vypálit. Předtím, než svůj plán uskuteční, si všimne, že Ljubica miluje Obrena, proto mu lstí sdělí, že Ljubica jeho city k ní neopětuje. Vukosav se znovu dostane do Velimirovy přízně a přemluví jej, aby svoji dceru donutil Obrenovi napsat dopis, ve kterém potvrdí, že k němu žádné city nechová. Obren je kvůli tomuto dopisu rozhodnut spáchat sebevraždu, mezitím však Vukosavem organizovaní lupiči způsobí ve městě bitvu, které se Obren rozhodne zúčastnit. Obren je lupiči raněn a pomsta se již zdá dokonána, Vukosava ovšem zničehonic obklopují ozbrojení sedláci, v čele s dalmatským šlechticem Ljudevitem, který již delší dobu sledoval každý Vukosavův krok a vyslechl i rozhovor s jeho sluhou o plánované pomstě. Shromáždil tak lid v podobě sedláků, kterým zachrání všechny nevinné oběti. Vukosav začne ve chvíli nepozornosti ohrožovat Ljubicu nožem, strhne se proto bitva, při které umírá Vukosavův sluha Branko a lupiči se dávají na útěk. Obren pochopí, že mu Ljubica byla onen dopis nucena napsat. Děj je zakončen Velimirovým požehnáním Obrenovi a jeho dceři.

Témata, do kterých materiál patří