Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Islandská finanční krize - esej

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.74 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Jakub Večeřa

Islandská finanční krize 2008 - 2011

Skandinávská politika

  1. 5. 2016

UČO: 438772

Islandská finanční krize vznikla v roce 2008 z důvodu prudkého zadlužování islandských domácností.

Situace před krizí

Na počátku 21. století islandské banky představovaly symbol globálního růstu, kdy aktiva islandských bank sice rostla několikanásobnou rychlostí, ovšem za cenu zadlužení, které se vyšplhalo až na 61 miliard USD. Vlivem tohoto růstu docházelo k výraznému vzestupu životní úrovně na Islandu, který ovšem v létě roku 2007 narušila hypoteční krize v Americe. V dalším roce následoval prudký pokles kurzu islandské koruny, což splácení velmi vysokých dluhů v zahraničních měnách islandským bankám ještě více prodražilo. Krizi pocítil Island nejvíce na podzim roku 2008, kdy se po pádu americké banky Lehman Brothers rozšířila do dalších zemí, včetně Islandu.

Vypuknutí krize

Islandskou krizi pocítily všechny tři největší islandské banky – jako první Glitnir. Na konci září se kurz islandské koruny propadl na své historické minimum, a to na 143,27 ISK za euro. Do problémů se záhy dostala i druhá největší islandská banka Landsbanki, kterou 7. října převzala islandská vláda, o den později tak učinila i s již zmiňovanou Glitnir. Problémy se samozřejmě nevyhnuly ani největší bance v zemi Kaupthing, která krizovou situaci řešila záchranným úvěrem, který ji poskytlo Švédsko. Islandská republika se dostala do situace, kdy musela zahájit vyjednávání o půjčkách na zvýšení devizových rezerv. Po prvotním neúspěšném jednání s Ruskem obdržel Island půjčku od Mezinárodního měnového fondu a odsouhlaseny byly i další záchranné balíčky v celkové výši 4,6 miliardy USD, s cílem obnovení důvěry v islandskou ekonomiku a především stabilizovat měnu. Po tomto razantním kroku byla v lednu 2009 islandská koruna konečně stabilizována. K nárůstu produktu začalo docházet až o rok později, v roce 2010, s tím začala postupně klesat nezaměstnanost.

Situace vzniklá na Islandu vyvolala také opětovné debaty o tom, zdali vůbec může v budoucnosti Islandská republika vstoupit do Evropské unie. Po mírném uklidnění situace v polovině roku 2009 se nově zvolený parlament ujednotil a rozhodl se přihlášku ke členství do Evropské unie podat. V loňském roce byly přístupové rozhovory ovšem opět zastaveny.

I přes to, že je Island malým ostrovem s počtem obyvatel něco málo přes 300 000, podařilo se mu vybudovat silnou ekonomiku, která byla vzorem pro ostatní státy. Bohužel stejně jako přišel boom, přišel také pád. V dalších letech musí Island zamezit podobné úvěrové expanzi a finanční sektor by se měl dále umenšit.

Zdroje

  • Ekonomika: Island a ekonomická krize. In: Neviditelný pes [online]. [cit. 2016-05-01]. Dostupné z: http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-island-a-ekonomicka-krize-d6s-/p_ekonomika.aspx?c=A081012_165015_p_ekonomika_wag

  • Islandská finanční krize. In: Ludwig von Mises Institut [online]. [cit. 2016-05-01]. Dostupné z: http://www.mises.cz/clanky/islandska-financni-krize-744.aspx

  • Islandská finanční krize 2008 - 2011. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-05-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Islandsk%C3%A1_finan%C4%8Dn%C3%AD_krize_2008%E2%80%932011

Témata, do kterých materiál patří