Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Esej - Bylo příčinou tragédie Scottovy výpravy jeho druhé místo v soutěži s Amundsenem

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.36 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Bylo příčinou tragédie Scottovy výpravy jeho druhé místo v „soutěži“ s Amundsenem?

Roald Amundsen a Robert Falcon Scott, dva významní polární výzkumníci, kteří se neočekávaně střetli v boji o prvenství dobití jižního pólu.

R. Amundsen (* 16. července 1872) již od dětství snil o expedicích do dosud neprozkoumaných polárních oblastí. V době, kdy započala soutěž o dobití jižního pólu, měl za sebou již R. Amundsen mnoho výprav1. Při účasti na polárních expedicích prokázal Amundsen silnou vůli a vysoké nasazení pro věc. Nejen díky těmto vlastnostem a dřívějším zkušenostem mohl v tomto nehostinném prostředí zvítězit.

R. Amundsen chtěl mít jisté prvenství alespoň na jednom z pólů a rozhodl se zaútočit na pól jižní. Bylo známo, že na tuto nebezpečnou cestu se již připravuje britská expedice v čele s R. F. Scottem (*6. června 1868). Tato expedice ovšem nepředpokládala, že by s někým musela soutěžit a měla tak svůj časový plán rozvržený poněkud jiným způsobem. V rámci expedice bylo v plánu provádění i vědecké činnosti2. R. F. Scott nebyl připraven na závod.

R. Amundsen vyrazil k jižnímu pólu později než R. F. Scott, ovšem s jasným cílem. Dosáhnout jižního pólu dříve než britská expedice. Spoléhal na své zkušenosti a na osvědčenou výbavu (psí spřežení, sáně). K úspěšnému zakončení expedice též přispěly dobře rozvržené zásoby i celkový plán postupu. Důležitým faktorem byla také Amundsenova cílevědomost. Byl rozhodnutý obětovat psy, když mu už nebyli k užitku. Také v této honbě za vítězstvím ohrozil životy svých spolupracovníků. Možná i proto, že nebral přílišné ohledy na své okolí, a že mu především záleželo na cíli cesty, se mu to opravdu podařilo. 14. prosince 1911 se jeho expedice konečně dostala k jižnímu pólu.

R. F. Scot měl časový náskok, ale přesto byl v určitém ohledu v nevýhodě. Když se dozvěděl, že bude o jižní pól bojovat, byl již na cestě. Nejspíš jen těžko mohl na poslední chvíli přepracovat a upravit program expedice, tak dlouho připravovaný. Dalším možným důvodem neúspěchu Scottovy expedice mohla být nedostatečná zkušenost a spoléhání se na moderní, v těchto podmínkách netestované, vybavení. Pomalejší postup k jihu byl způsoben také selháním plánu a systému, která Scott zvolil pro svoji expedici.

Když 17. ledna 1912 dorazila na jižní pól Scottova výprava, čekalo ji nemilé překvapení v podobě norské vlajky. Muselo to být jistě veliké zklamání, které nepřispělo k dobré náladě už tak vyčerpaných mužů. Pro britské polárníky to byla jakási potupa, jelikož přišli o to, co tak dlouho a usilovně plánovali.

Při zpáteční cestě se projevily další nedostatky v celkovém systému expedice. Ovšem velkou roli zde hrála nálada a rozpoložení jedinců. Muži zničení neúspěchem, snad už ani neměli sílu se vrátit, když vše bylo ztraceno. Těla mužů ze Scottovy expedice se našla o osm měsíců později. Musíme ovšem brát v potaz, že tato expedice, ač zdánlivě neúspěšná, přispěla k vědeckým poznatkům v tomto prostředí v podobě nasbíraných vzorků.

Témata, do kterých materiál patří