Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Georg Wilhelm Friedrich Hegel

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (264.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Německý idealismus (absolutní idealismus)

1781 Kantova kritika čistého rozumu – 1831 smrt Hegela

Německý idealismus je významný filosofický směr, který začíná kritickou filosofií I. Kanta a končí U Hegela, Fichteho či Shellinga.

Imanuel Kant navazuje na Descarta, který došel k názoru, že může pochybovat o všech svých vnějších zkušenostech. Jedinou jistotu Descartes našel v tezi „Myslím, tedy jsem“. Z tohoto myšlení vychází i celý německý idealismus. Přítomnou zkušenost Hegel rozšiřuje ještě o její časový a dějinný rozměr. Skutečnost není okamžitá ani v čase stálá, naopak se neustále mění a vyvíjí.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

G. W. F. Hegel byl německý filosof (idealismus), narodil se 27. srpna 1770 ve Stuttgartu a zemřel 14. listopadu 1831 v Berlíně ve věku 61 let.

Od svých pěti let chodil do latinské školy, od roku 1788 studoval filosofii a teologii v Tübingenu. Roku 1801 již začal učit filosofii v Janově. Jeho nejslavnějším dílem se stal spis Fenomenologie ducha (Die Phänomenologie des Geistes - 1806). Poté se stal rektorem na novinberském gymnáziu a zde dokončil své druhé třísvazkové dílo – Věda a logika (Wissenschaft der Logik). Díky tomuto dílu dostal práci na katedře filosofie v Heidelbergu, kde napsal další dílo Encyklopedie filosofických věd (Enzyklopädie der philosophischen Wissenschaften im Grundrisse - 1817). Spoustu jeho přednášek o filosofii, náboženství a estetice vydali až studenti po jeho smrti. Hegel zemřel na choleru při epidemii, která vypukla v Berlíně v roce 1831. Obdiv k Řekům si Hegel zachoval po celý svůj život.

Hegel navazuje na Kanta a tím reaguje na začínající romantismus. V jeho dílech se odrážejí dobové události (Francouzská revoluce, napoleonské války). Základ Heglovy filosofie společnosti je myšlenka svobody. Hegel je proto jedním z prvních myslitelů, kteří se neopírají o posvátné autority, přestože je Hegel myslitel spíše konzervativní.

S Heglem je spojen pojem spirála poznání neboli vývojová spirála. Vývoj probíhá po spirále, vlastně v kruzích. V určitých fázích života se kruh uzavírá, člověk postupuje na vyšší úroveň. V případě spirály se objeví bod, který vytyčuje předchozí vývojové body vztahující se k dané problematice. Člověk tak může dál stavět na již poznaném. Za prvotní považoval vědomí. Vyslovil teorii o významu činu pro poznání. Čin mu není pouhým znakem, ale je mu věcí samou. Učil také, že teprve průnikem k vlastní autenticitě lze dosáhnout hlubší roviny poznání.

Vliv Hegla na pozdější filosofii je obrovský, většinou jeho následovníků se k němu staví ale kriticky (Bruno Bauer, S. Kierkegaardovi, Feuerbach). V českém prostředí vzniká v 19. Století skupina heglovců (František Matouš Klácel, František Tomáš Bratránek, I. Hanuš, Augustin Smetana). V ruském prostředí na Hegela navazuje V. G. Bělinskij. Také W. Dilthy je inspirován heglovou filosofií, stejně jako A. N. Whitehead, G. Lukács nebo Frankfurtská škola

Témata, do kterých materiál patří