Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce - Mortalita čápa bílého

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Potrava

Ve volné přírodě se živí žábami, hraboši, krtky, užovkami, sysly nebo hmyzem. Loví za chůze - tudíž aktivně. Za jeden den může čáp ulovit až 44 hrabošů. Tento pták má tedy velký význam i pro zemědělství. Potravu loví na vlhkých loukách a mokřinách při březích rybníků nebo vodních toků, někdy i na polích.

Rozmnožování

Čápi si svá hnízda často staví v blízkosti lidských obydlí - na starých komínech, střechách atd. Materiálem, který používají, jsou větve, klacky, drny případně další materiál. Stavbu a opravu hnízda většinou provádí samec. Ten totiž většinou přilétá ze zimoviště dříve než samice. Hnízda jsou často mohutná a mohou dosáhnout hmotnosti do 1t a jsou víceletá. Hnízdí od druhé dekády dubna do druhé dekády května. Žijí většinou v páru, který si je věrný celý život.

Samice do hnízda snáší 3 – 5 vajec bílé barvy, ze kterých se po 30 dnech zahřívání oběma rodiči líhnou mláďata. Přibližně 55-60 dní od vylíhnutí se mláďata začínají učit létat a po 67-70 od vylíhnutí se osamostatňují. Pohlavně dospívá čáp až třetím rokem života, hnízdit začíná však ve věku 4 až 6 let.

Způsob života

Na rozmezí léta a podzimu naši čápi odlétají na jih. Čápi z východní Evropy se přidávají k západnímu proudu vedoucímu přes Pyrenejský poloostrov a Saharu do střední Afriky, na východě čápi létají přes Balkánský poloostrov a Malou Asii do střední Afriky, kde se oba proudy setkávají a letí do nejjižnější části Afriky do oblasti JARu. Při této cestě jsou schopni urazit denně 100-300 km.

(www.priroda.cz)

Tah

Velmi zajímavý a díky kroužkování poměrně dobře prozkoumaný je tah čápů do jižních krajin. Urazí denně 100 – 300 km a cesta tam i zpět jim trvá kolem 3 měsíců. Čápi se při svém přesunu řídí také potravními podmínkami a mění místo svého pobytu podle hojnosti potravy. U nás čápům nebezpečí nehrozí, ale v době tahu i na zimovištích na ně číhají mnohá nebezpečí v podobě afrických lovců, ale nejen to. Hynou pro nedostatek potravy, silná krupobití, nemoci nebo stepní požáry. Při letu přes moře, protože letí poměrně nízko, jsou ohroženi vlnami a větrem. Ale největším nebezpečím jsou pro ně dráty elektrického a telefonního vedení. A mnohdy se stává, že se na hnízdo čapí pár z předešlého roku už nevrátí. Hnízdo obsadí jiní čápi.

(stezka.hamerskypotok.cz)

Maximální věk

Nejstarší kroužkovaný pták se dožil 26 let. (Hudec a kol. 1994)

VÝSLEDKY

Tabulka 1: Odhadovaný počet vajec za 1 rok u čápa bílého

Počet hnízdění v roce 1 Počet samic 250 Počet dospělých ptáků 500 Průměrný počet vajec v jedné snůšce 4 Celkem vajec za 1 rok 2000

Samice nakladou 2000 (= 500 x 4) vajec.

(www.nasiptaci.info)

Tabulka 2: Odhadovaná mortalita mláďat čápa bílého v 1. roce života

Témata, do kterých materiál patří