Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Laboratorní cvičení č. 1

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.3 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Laboratorní cvičení č. 1

Úloha č. 1: Škrobová zrna

Teoretický úvod

Škrob je nejdůležitější zásobní látkou k ukládání energie vyšších rostlin a nalézá se zejména v zásobních orgánech (semena, hlízy, oddenky, kořeny) v podobě škrobových zrn.

Škrobová zrna se tvoří v amyloplastech, jako krystalky (trichity) se ukládají kolem krystalizačního centra a od kondenzačního jádra narůstají po vrstvách, které můžeme u některých druhů rostlin v mikroskopu vidět. Během vývoje může dojít k zvětšení zrna natolik, že se protrhne membrána amyloplastu a zrno se následně uvolní do cytoplazmy.

U jednotlivých druhů rostlin mají zrna odlišnou velikost, tvar, rozdílný počet kondenzačních jader a různou vrstevnatost.

Rozdíly škrobových zrn u různých druhů rostlin budeme pozorovat právě v této úloze.

Materiál a pomůcky

Předem namočené obilky pšenice seté (Triticum aestivum), namočená semena fazolu obecného (Phaseolus vulgaris), stonky pryšce zářivého (Euphorbia milii), hlízy lilku bramboru (Solanum tuberosum), preparační souprava, mikroskop, podložní a krycí sklíčka.

Postup

Obilku pšenice rozpůlíme, na podložní sklíčko kápneme vodu a seškrábneme do ní nepatrné množství endospermu (vnitřní část obilky). Preparát ze semene fazolu zhotovíme podobně. U pryšce rozřízneme stonek a na suché podložní sklíčko zachytíme kapku latexu. Lilek brambor rozřízneme, do kapky vody na podložní sklíčko seškrábneme trochu pletiva z vnitřku hlízy. Všechny vzorky zakryjeme krycím sklíčkem, pozorujeme a následně zakreslíme.

Výsledky

Závěr

Přesvědčili jsme se o tom, že škrobová zrna u jednotlivých druhů rostlin jsou různá.

Úloha č. 2: Důkaz přítomnosti škrobu

Teoretický úvod

Škrob je tvořen amylózou a amylopektinem. Přítomnost škrobu se dokazuje „jódovou reakcí“. Škrob se za přítomnosti jódu (Lugolův roztok) zbarví modře. Molekuly jódu se dostanou do vnitřní části šroubovice amylózy, čímž se absorbuje světelné záření. Povařením se molekuly jódu dostávají zpět do roztoku a zbarvení zmizí.

Materiál a pomůcky

Libovolný preparát z úlohy č. 1, bramborový škrob, Lugolův roztok (roztok jodidu draselného a jódu), mikroskop, filtrační papír, zkumavka, kahan a zápalky.

Postup

a) Vybereme si jakýkoliv preparát z předchozí úlohy (např. hlízu lilku bramboru). Vedle krycího sklíčka přikápneme Lugolův roztok. Z druhé strany sklíčka přiložíme filtrační papír, který z preparátu odsaje vodu. Následně k preparát nasajeme Lugolův roztok a pozorujeme změnu barvy.

b) Do zkumavky dáme škrob (na špičku lžičky), do poloviny dolijeme vodou. Zapálíme kahan a zahříváme nad kahanem, dokud nevznikne škrobový maz. Zchladíme. Přidáme do zkumavky několik kapek Lugolova roztoku, promícháme. Pozorujeme změnu barev. Poté opět začneme zahřívat, načež sledujeme odbarvování roztoku.

Témata, do kterých materiál patří