Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná zpráva - Komplexní zahraniční cvičení v terénu (Slovinsko)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Odpoledne již měli všichni svůj vlastní program, který byl využit ke koupání, k nakupování ve městě apod. I přes nepříznivé počasí byly využity poslední chvíle našeho terénního cvičení poměrně uspokojivě.

Zahraniční terénní cvičení bylo zaměřeno na poznávání a seznámení se především s odlišnými druhy rostlin a živočichů v několika biotopech, které v České republice nejsou k dispozici, přesto se však na základních školách vyučují. Bylo zaměřeno na různé lokality a způsob života organismů, které je obývají. Samozřejmě jsme se setkali i s biotopy, které můžeme naleznout i u nás. Celé cvičení bylo provázáno i s geologií a ekologií daných lokalit.

V terénu pobývali celkem šest dnů. První dva dny jsme strávili ve slovinských Julských Alpách, kde jsme kromě hor mohli vidět také velice pozoruhodné vodopády. Poté jsme se na část dne vydali do cinabaritových dolů v Idriji, jež mě rovněž poměrně zaujaly. Následně jsme se na den a půl přesunuli do oblasti Krasu, kde jsme navštívili jeskyni, která mě z celého terénního cvičení nadchla možná i nejvíce, také byla velice zajímavá oblast v té době vyschlého jezera, po jejímž dně jsme měli možnost se procházet. Poslední dva dny jsme strávili u moře a jeho okolí v oblasti slovinského Jadranu, kde jsme navštívili akvárium s druhy organismů mořského světa, oblasti s těžbou soli, tzv. soliny, a měli jsme také možnost přímo pozorovat několik druhů i velice zajímavých mořských bezobratlých živočichů během našich výlovů přímo při pobřeží moře.

Celkově bych terénní cvičení zhodnotil kladně. Splnění programu mi přišlo zdařilé, byť na nás místy doléhala únava. Vše jsme však ve zdraví přežili, především se nikomu nestal žádný závažnější úraz. Počasí nám vyšlo sice poněkud obrácené, na horách byly poměrně vysoké teploty, u moře zase poněkud proměnlivé počasí, kdy se střídalo slunečno s dešťovými srážkami. Přesto nám však počasí nakonec nijak zásadně nebránilo v uskutečnění převážné většiny našich plánů, i včetně realizace stanování v kempech.

Cílem terénního cvičení bylo pozorování přírody Julských Alp, Klasického krasu a pobřeží a okolí Jaderského moře. Během terénního cvičení jsme si též zdokonalili různé metody sběru i pozorování organismů v jejich přirozeném prostředí. Díky tomu jsme nabyli dovednost identifikovat základní druhy středoevropských a jihoevropských biotopů a vysvětlit vztahy mezi ekologickými faktory a biodiverzitou daných biotopů. Všechny cíle, které jsme si na začátku terénního cvičení stanovili, jsme tudíž splnili. Lokality byly vybrány velmi pečlivě, každá byla svým způsobem výjimečná a odlišná od všech předchozích. Finanční prostředky vynaložené pro toto terénní cvičení byly podle mého názoru přijatelné vzhledem k tomu, že jsme měli zajištěn soukromý odvoz a stihli jsme navštívit mnoho míst, z nichž v podstatě

Témata, do kterých materiál patří