Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná zpráva - Komplexní zahraniční cvičení v terénu (Slovinsko)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Pedagogická fakulta

KATEDRA BIOLOGIE

Komplexní zahraniční cvičení v terénu

Závěrečná zpráva

Vypracoval: Bc. Daniel Sikora

UČO: 430115

Datum: 9. 9. 2017

Garant předmětu: Mgr. Robert Vlk, Ph.D.

Komplexní zahraniční cvičení v terénu pro studenty PdF MU oboru Učitelství přírodopisu pro základní školy, tedy pro nás, se konalo od pátku 23. června do čtvrtku 29. června 2017 v oblasti Slovinska. Z našich vyučujících z Katedry biologie se ho zúčastnili Mgr. Robert Vlk, Ph.D. a Mgr. Natálie Čeplová, Ph.D.

Cílem tohoto terénního cvičení bylo pozorování především živé, ale i neživé přírody Alp, Klasického krasu a pobřeží a okolí Jaderského moře, seznámení se s jejich geologií, geomorfologií, flórou, faunou a ekologií a determinace pozorovaných organismů.

Cíle předmětu

Na konci tohoto komplexního terénního cvičení budou studenti schopni:

(1.) identifikovat základní druhy středoevropských

a (2.) některé druhy jihoevropských biotopů;

(3.) vysvětlit vztah mezi ekologickými faktory a biodiverzitou vybraných biotopů;

(4.) upevní si své dovednosti sbírat, fixovat, preparovat, determinovat a demonstrovat organismy a přírodniny;

(5.) budou schopni aplikovat získané znalosti a dovednosti do své budoucí učitelské praxe.

Teoretická část závěrečné zprávy je zaměřena na obecnou charakteristiku Slovinska a jejich přírodních podmínek a také charakteristiku jednotlivých navštívených lokalit. Charakteristiky lokalit jsou zpracovány za pomoci referátů studentů, kteří se účastnili terénního cvičení. Své prezentace představili studenti do mikrofonu v autobuse před návštěvou jednotlivých lokalit pro předběžnou znalost dané lokality.

Praktická část práce je tvořena seznamy pozorovaných organismů seřazených dle jednotlivých lokalit. Lokality jsou rozčleněny do 4 části: hory, doly, kras a moře a dále rozpracovány dle denního harmonogramu programu. Seznam pozorovaných druhů rostlin a živočichů je vytvořen ze zápisů z vlastního terénního deníku. Názvy organismů jsou upraveny a doplněny o latinské či české názvy za pomoci webové stránky www.biolib.cz.

Nejčastější metodou, která byla při terénním cvičení použita, bylo přímé pozorování. Organismy jsme pozorovali v jejich přirozeném prostředí, konkrétně v oblasti Slovinských Alp, Klasického krasu a na pobřeží a v okolí Jaderského moře. Organismy žijící v moři jsme pozorovali i v akváriu v Piranu. Při pozorování živočichů na delší vzdálenosti jsme využívali dalekohledu.

Organismy většinou determinovali vyučující. K určení rodových a druhových jmen byly využity webové stránky www.biolib.cz.

Bezobratlé živočichy jsme odchytávali individuálně, umisťovali jsme je do epruvet, různých krabiček, poté je společně všichni determinovali a společně jsme si je prohlédli. Poté byli vypuštěni.

Témata, do kterých materiál patří