Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná zpráva - Komplexní zahraniční cvičení v terénu (Slovinsko)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jeskyně

Ekologické podmínky jeskynního prostředí se vyznačují konstantností ve srovnání s prostředím vnějším. Rozhodujícím faktorem je absence světla a tím i přítomnosti rostlin. Přesto jsou všichni živočichově přímo či nepřímo na primární produkci závislí (RYCHNOVSKÝ, VLK, 2004).

Ve vodním prostředí jeskyní dinárského krasu řadíme k endemitům např. rournatého mnohoštětinatce Marifugia cavatica či korýše Troglocaris anophthalmus z příbuzenstva mořských krevet. Jeskynnímu poddruhu berušky vodní (Asellus aquaticus cavernicolus) chybí pigmentace. Mezi dravé formy lze zařadit pavouka Stalita taenaria, štírka Neobisium spelaeum, střevlíkovitého brouka Leptodirus hochewarti a nejznámější jeskynní endemický druh macaráta jeskynního (Proteus anguinus. Krasové jeskynní prostory jsou významným místem denního odpočinku mnohých druhů netopýrů. Jeskynní prostory upřednostňují nejen všichni vrápenci (v. malý Rhinolophus hipposideros, v. velký R. ferrumequinum a v. jižní R. euryale), ale i další druhy: netopýr Cappacciniho (Myotis cappaccinii) a létavec stěhovavý (Miniopterus schreibersi) (RYCHNOVSKÝ, VLK, 2004).

Polje

Periodicky se plnící a vyprazdňující Cerknické jezero je významnou mokřadní lokalitou. Lemová rostlinná společenstva (převážně rákosiny, ale i porosty orobince a jiných mokřadních rostlin) umožňují úkryt a hnízdní příležitost mnoha druhům živočichů. Rybí svět je druhově poměrně chudý – v jezeře žijí hlavně štiky obecné (Esox lucius), mníci jednovousí (Lotta lotta), jelci tloušti (Leuciscus cephalus), líni obecní (Tinca tinca), vranky obecné (Cottus gobio) a nepůvodní perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) a kapr obecný (Cyprinus carpio). Jezerní prostředí s bohatým vodním rostlinstvem je vhodným životním prostředím pro rosničku zelenou (Hyla arborea) a skokana zeleného (Rana esculenta), který je hlavním potravním zdrojem pro užovku obojkovou (Natrix natrix). (TRONTEJL, 1998) Na jezeře a v jeho okolí bylo dosud dokladováno více než 200 druhů ptáků, z nichž okolo 90 zde hnízdí. Ze vzácnějších evropských druhů lze jmenovat: potápka rudokrká (Podiceps grisegena), vodouš rudonohý (Tringa totanus), koliha velká (Numenius arquata), bekasina otavní (Gallinago gallinago), bukač velký (Botaurus stellaris), bukáček malý (Ixobrychus minutus), čáp černý (Ciconia nigra), chřástal polní (Crex crex) a další. Kromě nich zde žijí běžné druhy potápek, kachen, rákosníků a cvrčilek, čáp bílý, lyska a běžní ptáci vázaní na keřové porosty okolo vod (KEBE, 2001). Z méně běžných šelem za potravou v podobě mrtvých ryb přichází medvěd hnědý (Ursus arctos), rys ostrovid (Lynx lynx), kočka divoká (Felis sylvestris). Na blízkost vody je vázána vydra říční (Lutra lutra), ale i rejsec černý (Neomys anomalus) a hraboš mokřadní (Microtus agrestis), užovka obojková (Natrix natrix) a z žab hlavně zeleně i hnědě zbarvení skokani (KMECL, 2000).

Témata, do kterých materiál patří