Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná zpráva - Komplexní zahraniční cvičení v terénu (Slovinsko)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Unikátními biotopy na slovinské části mořského pobřeží jsou soliny ve Strunjanu a výrazně větší u Sečovlje (RYCHNOVSKÝ, VLK, 2004).

Soliny jsou jediným slovinským územím, kde hnízdí pisila čáponohá (Himantopus himantopus), rybák malý (Sterna albifrons) a racek bělohlavý (Larus cachinnans). Slouží jako migrační zastávka i místo přezimovaní pro mnohé další druhy, z nichž lze jmenovat: potáplice severní (Gavia arctica), kormorán malý (Phalacrocorax pygmaeus), volavka stříbřitá (Egretta garzetta), morčák prostřední (Mergus serrator), jespák obecný (Calidris alpina), bekasina otavní (Gallinago gallinago), kulík mořský (Charadrius alexandrinus), racek černohlavý (Larus melanocephalus) a r. bělohlavý (L. cachinnans). Jako typičtí halofilové jsou v místních podmínkách brakických vod hodnoceni žábronožka solná (Artemisia salina) a halančík pruhovaný (Aphanius fasciatus). Synuzie drobných savců má obdobné složení jako v našich podmínkách, obohacena o bělozubku nejmenší (Suncus etruscus), stejně jako i středních savců (RYCHNOVSKÝ, VLK, 2004).

Vystavovaní strunatci i bezobratlí v mořském akváriu v Piranu jsou bohatě zastoupeni a představují typické a základní spektrum živočišných druhů severního Jadranu. (RYCHNOVSKÝ, VLK, 2004).

Seznamy pozorovaných druhů rostlin

a živočichů v daných lokalitách

1. den (pátek 23. červen 2017)

Vyrazili jsme autobusem v 6 hodin ráno z Mendlova náměstí v Brně. Během dopoledne jsme se cestou přes Rakousko dopravili do Slovinska.

Odpoledne jsme se vydali k vodopádům Peričnik, zabývali jsme se především zdejšími rostlinami a živočichy.

I. HORY – Julské Alpy

Pozorované rostliny a živočichové v lokalitě vodopády Peričnik

ROSTLINY

stromové patro

buk lesní (Fagus sylvatica), smrk ztepilý (Picea abies)

keřové patro

lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

bylinné patro

brambořík nachový (Cyclamen purpurascens), chrastavec křovištní (Knautia drymeia) kruštík tmavočerný (Epipactis atrorubens), lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), okrotice červená (Cephalanthera rubra), rozrazil kopřivolistý (Veronica urticifolia), svízel bílý (Galium album), tučnice alpská (Pinguicula alpina), volovec vrbolistý (Buphthalmum salicifolium)

mechové patro

vraneček švýcarský (Selaginella helvetica)

ŽIVOČICHOVÉ

bezobratlí

suchozemští

kobylka bezkřídlá (Pholidoptera aptera), lalokonosec vejčitý (Otiorhynchus ovatus), mravenec dřevokaz (Camponotus herculaneum), pošvatka rybářice (Perla burmeisteriana), skákavka rudopásá (Philaeus chrysops), svinule (Glomeris sp.), tesařík čtyřskvrnný (Pachyta quadrimaculata), tesařík panenský (Gaurotes virginea), tesařík skvrnitý (Leptura maculata)

Pokračovali jsme do Doliny Vrata pod Triglavem.

Pozorované rostliny a živočichové v lokalitě Dolina Vrata

pod Triglavem

ROSTLINY

stromové patro

buk lesní (Fagus sylvatica), modřín opadavý (Larix decidua), smrk ztepilý (Picea abies), štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), vrba alpská (Salix alpina)

Témata, do kterých materiál patří