Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol - Laboratorní cvičení - Mikroskopické pozorování cévních svazků ve stonku

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

LABORATORNÍ CVIČENÍ č. …

Téma: Mikroskopické pozorování cévních svazků ve stonku

Úkol č. 1: Mikroskopické pozorování cévních svazků stonku jednoděložné

rostliny z nativního (= čerstvě zhotoveného, dočasného) preparátu

Materiál a pomůcky:

část rostliny poděnky se stonkem, voda, nůžky, Petriho miska, mikroskop, mikroskopická sklíčka (podložní a krycí sklíčko), preparační souprava (žiletka se zalepeným jedním ostřím, pinzeta, kapátko, hadříček, filtrační papírky)

Postup práce:

1. Z části rostliny poděnky se stonkem nůžkami ustřihneme část stonku dlouhou zhruba 3 cm.

2. V ruce těsně nad Petriho miskou provedeme pomocí žiletky příčný řez stonku na plátek tak, aby byl co nejtenčí, tedy seřízneme jen kruhový úsek z plochy válce, ale tak, aby na tomto úseku byla zachována všechna pletiva alespoň od středu až k okraji. Opakovaně takto zhotovíme několik řezů stonku.

3. Do kapátka nabereme nepatrné množství vody, na podložní sklíčko pomocí kapátka naneseme menší kapku vody. Pokud na podložní sklíčko naneseme větší množství vody, setřeme tento přebytek vody hadříčkem.

4. Nejtenčí řez přeneseme pomocí pinzety do kapky vody na podložním sklíčku.

5. Řez stonku v kapce vody na podložním sklíčku překryjeme krycím sklíčkem. Tím vytvoříme nativní preparát příčného řezu stonku. V případě přebytku vody v preparátu, nasajeme tuto přebytečnou vodu pomocí filtračního papírku.

6. Vytvořený preparát umístíme na stolek mikroskopu mezi svorky, pozorujeme příčný řez stonku pod mikroskopem od nejmenšího po největší zvětšení.

7. Zaměříme se na cévní svazky. Do nákresu zakreslíme dva obrázky.

První obrázek bude pouze schéma příčného řezu stonku jednoděložné rostliny s uspořádáním, a tvarem cévních svazků s náznakem dřevních částí v cévních svazcích vyznačených vyplněním příslušných částí plochy obrázku tužkou, v popisu tohoto schématu uvedeme typ, relativní množství a velikost a uspořádání cévních svazků a vyznačíme dřeň a jeden cévní svazek. Oblast obrázku s jedním cévním svazkem schematicky naznačíme výřezem. V příslušné oblasti pozorované pod mikroskopem se dále zaměříme na detail cévního svazku, jenž bude součástí následujícího obrázku.

Druhý obrázek bude detail samotného cévního svazku stonku jednoděložné rostliny na tomtéž řezu, v popisu vyznačíme dřeň, v lýkové části lýko a v dřevní části dřevo a cévy. U obou obrázků uvedeme zvětšení (kolikrát větší vidíme pozorovaný objekt pod mikroskopem, než bychom ho viděli okem, tedy kolikrát se nám velikost pozorovaného objektu zvětšila pod mikroskopem).

Nákres:

Příčný řez stonkem jednoděložné rostliny

Rodové jméno této jednoděložné rostliny: poděnka

1. Schéma uspořádání cévních svazků ve stonku jednoděložné rostliny

Témata, do kterých materiál patří