Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. Kvantitativní výzkum v oblasti práva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (352.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Poté tedy dochází k samotnému výzkumu pomocí dotazníků. Získaná data vy se by se dala rozdělit do následujících kategorií.

  1. Základní deskripce zkoumaného souboru

  2. Základní sociedemografické charakteristiky a sociální zázemí

  3. Kriminální kariéra

  4. Rysy pobytu ve vězení

  5. Hodnotová orientace respondentek

  6. Postoje k právu

  7. Ženy ve výkonu trestu - srovnání 1. a 2.

Velká část těchto kategorií obsahuje další subkategoriemi. Data získaná k jednotlivým kategoriím jsou zpracovávaná separátně a vzniká z nich samostaný závěr nebo zhodnocení. Podívejme se nyní na příklad z výzkumu ženské delikvence. Zajímají-li nás souvislosti mezi typem trestného činu a sociodemografickými charakteristikami (hypotéza č.2), konkrétně dosaženým vzdělání a typem trestu, zpracování vypadá následovně:

K vytvoření této tabulky byla použita dotazníková data dosaženého vzdělání a trestného činu pachatelky (také mají vlastní zpracování). Z těchto dat můžeme pozorovat, že vysokoškolačky se dopouštějí trestných činů, které se také dají nazvat, jako kriminalita bílých límečků, především tedy podvody. Naopak respondentky s nižším vzděláním se dopouštěly trestných činů jako kuplířství, loupeže nebo krádeže.

Na konci, díky všem získaným datům v jednotlivých částech výzkumu, může také vyvodit platné závěry pro naše hypotézy:

  1. Potvrzena první část hypotézy. V české populaci se na výchově dětí podílí cca 66% úplných rodin. Data vypovídají, že se o respondetky v 56,1% starali oba rodiče, v 27,9% jen matka a v 2,9% jen otec.

  2. Hypotéza částečně potvrzena. Dokázaná statistická souvislost mezi typem trestné činnosti a návštěvou zvláštní školy, nejvyšším dosaženým vzděláním a příslušností k romské menšině.

  3. Hypotéza nepotvrzena. Žebříček hodnot trestaných žen je velice podobný s žebříčkem hodnot české populace. Do popředí se dostávají nedostatkové hodnoty jako jsou například svoboda, soukromí nebo klidný život a materiální hodnoty byly spíše upozaďovány.

  4. Hypotéza se v zásadě potvrdila. ¨Neexistuje čistě legalistický přístup: mění se spíše v pravní konformismus a purismus

  5. Při malém množství respondentek u nichž byl po roce opětovně proveden sběr dat se hypotéza potvrdila. Ve vězeňském prostředí dochází k devalvaci hodnot a účelovému chování.

Rozhovorová část

Metoda narativního rozhovoru byla použita na utvrzení informací získaných v dotazníkové části a také na rozšíření nad rámec dotazníkové metody. Otázky byly směřovány na stěžejní oblasti dotazníkového šetření a to na téma hodnot a hodnotové orientace, pohledu na právo a právní instituce a hodnocení vězeňských podmínek. Odpovědi působily zúčastněné, ale přesto se musí zohlednit možná nepravdivost, či přikrášlenou výpovědí. Jedná se tedy především o doplňkový podklad ke studii.1

Témata, do kterých materiál patří