Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Fyzické osoby - upravená verze

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Prostředky ochrany osobnosti jsou žaloby negatorní (neboli zdržovací), restituční (odstraňovací) a satisfakční, když zadostiučinění by mělo spočívat především v morální satisfakci (omluvě), až pokud by se jevilo nedostatečným, potom by bylo na místě zadostiučinění v penězích.

Nový občanský zákoník umožňuje, aby ochranu osobnosti člověka za podmínky souhlasu dotčeného člověka uplatnila i právnická osoba, souvisí-li zásah do osobnosti dotčeného člověka s jeho činností v právnické osobě. Po smrti člověka může právo na ochranu jeho osobnosti uplatit kterákoli z osob jemu blízkých nebo právnická osoba (viz § 83 NOZ).

Předmětem osobnostních práv je v NOZ obecně osobnost člověka včetně všech jeho přirozených práv a svoboda člověka žít podle svého, demonstrativním výčtem je potom vyzdvižena ochrana života a důstojnosti, zdraví, právo žít ve zdravém životním prostředí, vážnost, čest, soukromí a projevy osobní povahy.

Zvláštní právní úprava je věnována úpravě

- podoby a soukromí (viz podrobněji § 84 a násl NOZ),

- právu na duševní a tělesnou integritu (§ 91 a násl. NOZ),

- právům člověka převzatého do zdravotnického zařízení bez jeho souhlasu (§ 104 a násl. NOZ) a

- nakládání s částmi lidského těla a ochranu lidského těla po smrti člověka (§ 111 a násl. NOZ).

Způsobilost k právním úkonům (§ 8 a násl. OZ) Svéprávnost (§ 15 a násl. NOZ)

Způsobilost k právním úkonům představuje možnost vlastními právními úkony nabývat práv a zavazoval se k právním povinnostem. Nový občanský zákoník nahrazuje způsobilost k právním úkonům pojmem svéprávnost (a pojem právní úkon nahrazuje právním jednáním).

NEZLETILÍ

Osoba fyzická nabývá způsobilosti k právním úkonům spolu se svou rozumovou a mravní vyspělostí, v plném rozsahu zletilostí.*

* Zletilosti se nabývá dosažením věku 18 let, případně u osoby starší 16 let uzavřením manželství. Zletilosti se nepozbývá ani zánikem manželství nebo jeho prohlášením za neplatné.

Konstrukce plné svéprávnosti v novém občanském zákoníku je odlišná. Podle NOZ se plné svéprávnosti nabývá zletilostí a před nabytím zletilosti přiznáním svéprávnosti soudem* anebo uzavřením manželství.

Dosažení způsobilosti k právním úkonům v plném rozsahu Plná svéprávnost zletilostí - dosažením 18 let zletilostí - dosažením 18 let - uzavřením manželství (starší 16 let) uzavření manželství x přiznání svéprávnosti soudem *

* Přiznání svéprávnosti soudem (§ 37 NOZ) - na návrh nezletilého (zpravidla staršího 16 let) nebo jeho zákonného zástupce může soud přiznat nezletilému plnou svéprávnost. Soud zkoumá, zda je nezletilý schopen se sám živit a obstarat si své záležitosti a zda s návrhem souhlasí zákonný zástupce. Pokud nejsou splněny předchozí podmínky, soud návrhu vyhoví jen tehdy, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

Témata, do kterých materiál patří