Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Biologie-zkouska-1.-semestr - zápisky za celý semestr

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.38 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. TKÁŇĚ definice, typy a dělení tkání, jejich funkce.

Tkáně: jsou soubor buněk mající stejný tvar a vykonávají stejnou hlaví funkci.

Dělíme je na:

  • Epitely

  • Pojiva

  • Tkáň svalová

  • Tkáň nervová

1. Epitely: soubory buněk hustě k sobě přiražených,pokrývající povrch nebo vystýlajících dutiny. Jednovrstvový epitel má buňky uloženy v jedné vrstvě a podle tvaru buněk je buď plochý, krychlový, nebo válcovitý. Mnohovrstevný epitel má buňky uspořádané ve vrstvách. Podle funkce rozdělujeme epitely: krycí, výstelkové, žlázové (epitelové buňky vyměšující určité látky), resorpční (epitelové buňky vstřebávají určité látky), smyslové (epitelové buňky jsou dráždivé).

2. Pojiva: tkáně, které se kromě buněk skládají ještě z mezibuněčné hmoty, jíž může být takové množství, že určuje základní vlastnosti tkáně. Mezibuněčná hmota vzniká činností pojivových buněk. Máme tři druhy:

  • Vazivo

  • Tkáň chrupavkovou

  • Tkáň kostní

1. vazivo-měkká tkáň složena z nepravidelných cípatých nebo vřetenovitých buněk, uložených v polotekuté až rosolovité hmotě.

2. chrupavková tkáň- Chrupavka je pevná, bílá nebo nažloutlá. Obsahuje okrouhlé buňky, uložené buď jednotlivě, nebo po několika komůrkách pevné základní hmoty. Chrupavka povléká kloubní konce kostí, tvoří hrtan, přední konce žeber, vložky mezi obratly, ve stěnách průdušnice, průdušek, v ušním boltci a přepážce nosní. Řezné rány chrupavkou se nehojí . Chrupavka je téměř bez cév.

3. kostní tkáň- Kost je tvrdé pojivo, jehož základní hmota je prostoupena fosforečnanem a uhličitanem vápenatým. Ústrojnou pružnou látku je ossein (děti ho mají hodně).

3. Svalová tkáň: tvořena protáhlými jednotkami, které se na podráždění smršťují. Vyskytuje se v těle ve 3 druzích:

Svalstvo hladké- tvořené protáhlými jednojadernými buňkami vzájemně spojenými jemným vazivem. Tvoří převážnou část trávicí soustavy, stěny dělohy, močového měchýře; je roztroušeno v kůži;

Svalstvo příčně pruhované- skládá se ze svalových vláken, které jsou mnohojaderná, dlouhá 1mm až několik cm. Jeho činnost je ovládána vůlí, je řízena míšními a mozkovými nervy a je pod kontrolou mozkové kůry. Tvoří kosterní svaly, svaly jazyka a hltanu.

Svalstvo srdeční- je příčně pruhované, ale složené z jednojaderných až dvoujaderných úseků, spojených šikmými můstky. Smršťují se rytmicky, nezávisle na vůli, řízeno vegetativními nervy

4. Tkáň nervová: skládá se z bohatě rozvětvených nervových buněk (neuronů), vedoucích vzruchy. Výplň mezi nervovými buňkami tvoří drobné, bohatě rozvětvené buňky neuroglie (glie). Tytobuňky vyživují neurony a odvádějí odpadní látky.

3. ZÁKLADNÍ GENETICKÉ POJMY (gen, genotyp, fenotyp, homozygot, heterozygot, recesivita, dominance, kodominance), zkoumání genetiky člověka.

Témata, do kterých materiál patří