Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 2 - Živočišná pojiva a svalové tkáně

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (zoologické část) obsahující témata: živočišné pojiva (vaziva, chrupavka, kosti a trofická tkáň) a svalová tkáň (hladká, příčné pruhované a srdeční svalovina)
Úkol č. 4: Pozorování kosti (os)

Postup: Trvalý preparát

Nákres:

Závěr: Pozorovali jsme kost na příčném řezu s trámci z primární kostní tkáně. Jedná se o kost nezralou s náhodným rozložením kolagenních vláken. Mezi kostními trámci jsou dutiny kostní dřeně s hematopoetickou tkání a krevními cévami. Celá kost je obalena periostem.

Trofická tkáň

Teorie: Od ostatních pojiv se liší tím, že nemají stálé morfologické uspořádání. Jako všechny pojivové tkáně mají mezenchymatický původ. Mezibuněčná hmota však nevzniká přímou činností buněk, ale většinou je tvořena plazmou a krevními buňkami.

Úkol č. 5: Pozorování krevního nátěru (anguis)

Postup: trvalý preparát

Nákres:

Závěr: Krevní nátěr, který jsme pozorovali, byl zhotoven z krve kapra. Při přiblížení pod mikroskopem jsme mohli vidět mnoho erytrocytů ve formě malých světle růžových teček. Mezi erytrocyty se objevilo i pár větších a tmavěji zbarvených buněk, které jsme ale kvůli nedostatečnému přiblížení nedokázali identifikovat.

Téma: Svalová tkáň

Teorie: Hierarchické uspořádání těla živočichů:

  1. Buňka – základní stavební a funkční jednotka

  2. Tkáň – soubor buněk, které vykonávají společnou hlavní funkci

  3. Orgán – prostorově ohraničený útvar, tvořený různými druhy tkání

  4. Orgánová soustava – skupina orgánů s jednou hlavní funkcí

  5. Organismus – jednotný celek všech orgánových soustav

Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Každá tkáň se skládá ze dvou složek – buněčné a mezibuněčné. Některé typy tkání:

  1. Epitelová tkáň (krycí)

  2. Pojivová tkáň

  3. Svalová tkáň

  4. Nervová tkáň

Svalová tkáň je tvořena buňkami, které mají ve své struktuře vláknité struktury – myofibrily – tvořené (kromě dalších bílkovin) aktinem a myozinem. Podkladem pro funkční vlastnosti této tkáně je schopnost kontrakce.

Pomůcky: mikroskop

Biologický materiál: příčně pruhovaná svalovina (textus muscularis striatus), předstojná žláza (prostata), srdeční svalovina (myocard)

Chemikálie: barvivo H+E

Úkol č. 1: Pozorování hladké svaloviny v předstojné žláze (prostata)

Postup: trvalý preparát

Nákres:

Závěr: Na preparátu můžeme pozorovat prostatické žlázky, kryté epitelem s patrnými zbytky sekretu. Mezi žlázkami je fibromuskulární stroma, které tvořené hladkou svalovinou a vazivem. V něm probíhají cévy.

Úkol č. 2: Pozorování příčně pruhované svaloviny (textus muscularis striatus)

Postup: trvalý preparát

Nákres:

Závěr: Pozorovali jsme příčný řez kosterního svalu. Vlákna, která tento sval tvoří mají jádra uložena na svých periferiích.

Úkol č. 3: Pozorování srdeční svaloviny (myocard)

Postup: trvalý preparát

Nákres:

Závěr: Pozorovali jsme příčný řez myokardu. V buňkách tohoto svalu můžeme vidět tmavě zbarvená jádra. Mezi buňkami můžeme pozorovat vazivo s cévami.

Témata, do kterých materiál patří