Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce NLPH Zdeněk Novák

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.62 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

seminárka k tématu Nebezpečné látky a průmyslové havárie

Pro obce / veřejnost:

  • znát a vnímat rizika v dané lokalitě; vědět, co činit v případě havárie;

  • aktivně spolupracovat s místními správními úřady a průmyslem při havarijním plánování a zásazích. Tato směrnice je ještě doplněna další směrnicí „Návod OECD pro indikátory výkonu prevence“, kde jsou navrženy průběžné a cílové indikátory výkonů prevence pro naplnění cílů uvedených v první směrnici. Aby tyto cíle byly naplňovány, je zřejmé, že bezpečnostní inženýrství má nezastupitelnou úlohu v této činnosti.

Problematika závažných havárií s přítomností chemických látek vyžaduje mezioborový přístup. V současnosti v české literatuře neexistuje text, který by shrnul vzdělávací materiály pro oblast prevence závažných havárií v celé požadované šíři a hloubce.

Informovanost obyvatelstva České republiky

Veřejná informovanost o charakteru možných ohrožení je nedostatečná. Zájem obyvatelstva o otázky bezpečnosti je prakticky mizivý.

V České republice je svobodný přístup garantován hned několika zákony:

zákon č. 1/1993 Sb. Ústava České republiky,

usnesení Předsednictva ČNR. 2/1993 Sb. o vyhlášení Listiny základních práv a svobod, jako součást ústavního pořádku,

zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ,

• zákon č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi, tzv. zákon o prevenci závažných havárií, dříve zákon. 59/2006 Sb., o prevenci závažných havárií.

Připravenost obyvatelstva na přežití a zvládnutí mimořádných událostí je prozatím na nízké úrovni.

Veřejná správa je povinna informovat veřejnost neboli obyvatelstvo v zóně havarijního plánování o riziku závažné havárie, včetně možného domino efektu, o preventivních bezpečnostních opatřeních a o žádoucím chování obyvatelstva v případě vzniku závažné havárie.

Veřejnost také musí být informována o rizikových zařízeních nebo rizicích s ním spojených. V neposlední řadě by měla být známa obyvatelstvu informace o činnostech, které jsou očekávány od obyvatelstva v případě mimořádné události.

Velmi vhodným a pozitivním přístupem je, pokud zařízení, u kterých je možná havárie, vydají pro obyvatelstvo žijící v okolí, jednoduché brožury popř. letáky. V těchto brožurách, či letácích, jsou poté uvedeny základní pravidla chování osob v případě vzniku závažné havárie.

Dalším možným zdrojem, cenných informací v této oblasti jsou internetové stránky, Ministerstva vnitra České republiky, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., Ministerstvo životního prostředí České republiky a jiné. V českém jazyce vychází i periodikum jako je česko-slovenský záchranářský časopis Rescue report, nebo Dokumentační zpravodaj, který 2 x ročně vydává Hasičský záchranný sbor České republiky.

Témata, do kterých materiál patří