Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1) Síťové zdroje – usměrňovače, filtry, stabilizátory, polovodičové prvky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (394.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Existují různé typy síťových zdrojů v elektrotechnice, jako např.:

  1. AC/DC zdroje: Tyto zdroje převádějí střídavý proud na stejnosměrný proud nebo naopak.

  2. Lineární zdroje: Tyto zdroje vytvářejí stejnosměrný proud prostřednictvím lineárního zařízení, jako je např. stabilizátor napětí.

  3. DC/DC měniče: Tyto zdroje převádějí jednu hodnotu stejnosměrného napětí na jinou.

  4. Zdroje s PWM (pulse width modulation): Tyto zdroje používají pulzní šířkovou modulaci k regulaci výstupního napětí.

Všechny typy síťových zdrojů fungují tak, že převádějí elektrickou energii z jednoho typu proudového nebo napěťového zdroje na jiný typ, aby odpovídaly požadavkům připojených zařízení. Tyto zdroje jsou důležité pro bezpečný a účinný přenos a použití elektrické energie v různých aplikacích.

Usměrňovače – jednofázové, trojfázové, druhy, průběhy napětí, filtrace

Usměrňovač je elektrické zařízení, které se používá k přeměně střídavého elektrického proudu na proud stejnosměrný. Protože elektronické obvody ke své činnosti obvykle potřebují stejnosměrný proud a k distribuci elektrické energie se využívá proud střídavý, bývá usměrňovač součástí většiny elektrických přístrojů a zařízení spotřební elektroniky, napájených z elektrické sítě.

  • Usměrňovače se dělí na řízené a neřízené.

  • U neřízených usměrňovačů je výstupní napětí určeno způsobem zapojení usměrňovače.

  • U řízených usměrňovačů je možno výstupní napětí regulovat.

  • Řízené usměrňovače obsahují aktivní součástky (např. tyristory)

PPři zapojení s šesti diodami v 6-ti cestném můstkovém zapojení jsou na každou fázi zapojeny 2 diody (není potřeba střední vodič). K průtoku proudu musí být vodivá vždy jedna dioda z horní trojice a současně jedna dioda z dolní trojice můstkového zapojení. Zapojení B6U lze považovat za sériové spojení dvou obvodů M3UA a M3UK. Vzhledem k fázovému posunu napětí ve fázích nelze sčítat hodnoty napětí ve fázích, ale lze sčítat vždy jen okamžité hodnoty. Při trojfázovém usměrnění je zvlnění menší než při jednofázovém a má trojnásobnou frekvenci.

Výsledné kladné napětí tedy opisuje kladnou obalovou křivku všech třech napětí a záporné napětí zápornou obalovou křivku všech třech napětí. Výstupní napětí je tedy součet kladného napětí a absolutní hodnoty záporného napětí.

Řízené usměrňovače mají obdobný princip jako neřízené. Ovšem místo diod se používají aktivní součástky, jako jsou např. tyristory a tranzistory. Použití aktivních polovodičových součástek umožňuje regulovat výstupní napětí usměrňovače.

Filtrace napětí

Na rozdíl od akumulátoru nedodává usměrňovač ideální stejnosměrné napětí, ale pulzující stejnosměrné napětí, které si lze představit jako směs ideálního stejnosměrného napětí a střídavé složky.

Témata, do kterých materiál patří