Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10_červen

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (3.46 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pan Jones se svými čeledíny se snaží získat farmu zpět, ale bez úspěchu. V „bitvě“, později pojmenované Bitva u kravína zvířata zvítězí, zejména díky statečnému a udatnému Kulišovi.

Tento pokojný život bohužel nevydrží stále – v hlavním velení nastávají pře. Kuliš začíná s plány na stavbu větrného mlýnu. Napoleon byl proti tomu už od začátku. Po tom, co Kuliš dokončí svůj plán, představí ho na jednom z pravidelných nedělních shromáždění, kde má dojít k hlasování o jeho stavbě. Ostatní obyvatelé farmy jsou velice nadšeni, a tak je jasné, že budou pro. To se nelíbí Napoleonovi a ještě před samotným hlasováním přivolá smečku devíti psů (sám si je vychoval už od štěňat) a ti vyženou Kuliše pryč z farmy, a tak získává Napoleon absolutní moc nad celou farmou a také prasata získávají veškeré výhody. Zvířata jsou smutná, ale nic nenamítají – bojí se Napoleona.

Po nějaké době Napoleon prohlásí, že se mlýn stavět bude a že to vlastně byl jeho nápad a Kuliš mu ho ukradl. Stavba je velmi náročná a zvířata tvrdě pracují. Těsně před dokončením je stržen vichřicí. Napoleon prohlásí za viníka Kuliše, který se (podle Napoleona) uchýlil na sousední farmu a plánuje pomstu. Další nezdary (nedostatek zrní, ztracený klíč od zásobárny, … ) se dávaly za vinu Kulišovi. Řada zvířat byla obviněna ze spolupráce s Kulišem a odsouzena k smrti.

Prasata začínají porušovat přikázání (spí v posteli, pijí alkohol, zabijí jiná zvířata, …). Ostatní obyvatelé farmy se nad jejich chováním pozastavují. Napoleonova pravá ruka – prase Pištík postupně mění přikázání (4) Žádné zvíře nebude spát v posteli s prostěradly. 6) Žádné zvíře nezabije jiné zvíře bez důvodu,…). Nakonec zvířata uznají, že má pravdu.

Mezitím dojde k dalšímu útoku lidí, kdy je téměř hotový mlýn vyhozen do povětří dynamitem. Vepři postupně získávají stále větší a větší moc. Nakonec vládnou stejně přísně a krutě jako lidé v čele s diktátorem Napoleonem, který farmu přejmenuje na Panskou farmu. Naučí se chodit po dvou a ovce přeučí na nové heslo: Čtyři nohy dobré, dvě lepší. A všech sedm přikázání změní v jedno: Všechna zvířata jsou si rovna, některá rovnější.

Jednoho dne pozve Napoleon sousední farmáře na hostinu, při které chce svým sousedům představit Panskou farmu. Zvířata společnost pozorují oknem a vyslechnou rozhovor farmářů. Lidé obdivují přísný režim, jaký prasata nastolila. Jeden z farmářů prohlásí: "Jestliže vy máte svá nižší zvířata, se kterými jsou problémy, my zase máme své nižší třídy!". A ostatní obyvatelé farmy už nevidí rozdíl mezi prasaty a lidmi.

V) Charakterizace postav

Některé z hlavních postav jsou alegorickými postavami opravdu existujících osob.

Major (Lenin) – prase, první impuls k revoluci

Témata, do kterých materiál patří