Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10_červen

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (3.46 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Farma zvířat

Autor: George Orwell

Vydavatel: nakladatelství Aurora

Vydání: 7. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil 25. června 1903 v Bengálsku a zemřel 21. ledna 1950 v Londýně. Vystudoval prestižní školu Eaton College. Kvůli nedostatku financí nemohl studovat na univerzitě, a tak začal pracovat pro britskou imperiální policii v Britské Indii a právě v tomto prostředí vznikla jeho nenávist vůči imperialismu. Své zážitky popsal ve své prvotině Barmské dny. Po zkušenostech z Indie se vrátil do Británie, kde nějakou dobu žil mezi spodinou (kniha Na dně v Paříži a Londýně). Časem začal pracovat jako novinář. Politická situace v Evropě se ho silně dotýkala, a tak se stal odpůrcem všech nedemokratických politických tendencí. Zúčastnil se španělské občanské války a své zážitky popsal v knize Hold Katalánsku. Druhé světové války se nezúčastnil kvůli vleklé tuberkulóze, na kterou také zemřel ve věku 46 let. Před svou smrtí pracoval pro BBC a dokončil svůj nejznámější román 1984. Jeho náboženské názory jsou složité, byl členem anglikánské církve, ale zároveň v některých svých dílech (zejména kniha Farářova dcera) náboženství a církev kritizuje. Jeho díla se týkají politiky, ale zabývají se i životem a sociálními tématy Orwellovy doby. V komunistickém Československu byly jeho knihy na seznamu zakázané literatury a nemohly oficiálně vycházet.

III) Děj

Na panské farmě v Anglii žijí zvířata, o která se majitel pan Jones špatně stará. Zvířata trpí hladem a jsou nucena k vykonávání těžké práce. Jednoho dne starý vepř jménem Major svolá všechna zvířata a troufne si otevřeně mluvit o jejich bezpráví a trápení, které jim způsobují lidé. Snaží se je vyburcovat a nabádá je, aby se snažila zbavit nadvlády člověka. Říká jim, že je vhodný čas na revoluci. Celé setkání se zakončí písní Zvířata Anglie.

Po Majorově smrti k revoluci opravdu dojde – zvířata mají už dost špatného zacházení. Zvířata vyženou z farmy pana Jonese a další čeledíny. Do čela farmy se postaví dvě nejinteligentnější prasata, Kuliš a Napoleon. Tak nastává období Farmy zvířat a animalismu, který se řídí sedmi zákony: 1) Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel. 2) Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel. 3) žádné zvíře nebude chodit oblečené. 4) Žádné zvíře nebude spát v posteli. 5) Žádné zvíře nebude pít alkohol. 6) Žádné zvíře nezabije jiné zvíře. 7) Všechna zvířata jsou si rovna. Zvířata napíší tato přikázání na dveře stodoly. Hymnou se stane již zmíněná píseň Zvířata Anglie a heslem „Čtyři nohy dobré, dvě špatné.“.

Zprvu animalismus funguje dobře – zvířata jsou svobodná, šťastná a pilně pracují. Jen klisně Molině se nová politika moc nezamlouvá, a tak z Farmy zvířat uteče k lidem.

Témata, do kterých materiál patří