Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




16. Demodulátory a směšovače

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

16.Demodulátory a směšovače

Demodulace signálů je proces, při kterém se získává z modulovaného vysokofrekvenčního nosného signálu zpět původní modulační signál. Úkolem demodulátoru je věrné obnovení původního modulačního signálu.

Základní parametry demodulátorů:

  • Účinnost demodulace: jedná se o poměr úrovní výstupního a vstupního signálu vyjádřený v procentech.

  • Linearita: to je schopnost demodulátoru obnovit modulační signál bez zkreslení.

  • Přetížitelnost: to je schopnost zpracovat vstupní signál velké úrovně bez zkreslení.

  • Vstupní odpor: to je odpor, kterým demodulátor zatěžuje zdroj signálu.

Demodulace amplitudové modulovaných signálů: Nejjednodušším demodulátorem AM signálu je diodový detektor obálky. Rozeznáváme dvě zapojení a to paralelní a sériové.

Diodové detektory: Využívají pro svoji činnost usměrňovací účinky polovodičové diody. Tyto detektory vykazují malé zkreslení a správnou činnost. Velikost vstupního vysokofrekvenčního modulovaného signálu může být několik desetin voltů. Základem diodového detektoru je zapojení diody v sérii s kondenzátorem a k výstupu se zapojuje zatěžovací odpor.

Demodulace frekvenčně modulovaných signálů: Demodulaci frekvenčně modulovaných signálů nemůžeme použít takové detektory, jaké se používají demodulaci AM signálů, protože bychom dostali na výstupu stejnosměrný signál. Rozeznáváme tři druhy: 1. Demodulátor založený na lineární transformaci FM na AM s následnou demodulací AM signálu. 2. Demodulátor založený na transformaci FM na PM a následnou demodulací. 3. Demodulátor založený na vyhodnocování okamžité frekvence signálu.

Fázový demodulátor: Tento typ demodulátoru mění změnu frekvence na změnu fáze, a tím se mění velikost vysokofrekvenčního napětí přivedeného na dvojčinný diodový detektor.

Poměrový demodulátor: Předešlý typ demodulátoru byl citlivý na změnu amplitudy frekvenčně modulovaného signálu. Vlivy AM odstraňuje poměrový demodulátor. Poměrový demodulátor pracuje podobně jako fázový demodulátor, má i stejné fázové řešení, ale nemusí se před něj zapojovat omezovač amplitud.

Směšovače: Je to proces, při kterém se ze dvou vysokofrekvenčních signálů s různými frekvencemi přivedených na vstup směšovače vytvoří na výstupu směšovače nový signál, jehož frekvence se rovná součtu nebo rozdílu frekvencí vstupního signálu. Směšovače jsou obvody, pomocí kterých se uskutečňuje přeměna kmitočtu vysokofrekvenčního signálu na jinou hodnotu. Základem směšovače je nelineární prvek(dioda, tranzistor). Pro svoji činnost potřebuje pomocný signál z oscilátoru, který tvoří měnič kmitočtu.

Podstata směšování: Směšováním se obecně označuje proces, při kterém dochází k přeměně vysokofrekvenčního signálu určité frekvence na vysokofrekvenční signál jiný. Při směšování však kromě žádaného kmitočtu vzniká ještě celá řada dalších frekvencích, které jsou nežádoucí produkty směšování, a proto jsou pásmovým filtrem potlačeny.

Témata, do kterých materiál patří