Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




16. Demodulátory a směšovače

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozdělení směšovačů:

  • Podle použití směšovacího prvku: diodové směšovače, směšovače s bipolárními tranzistory nebo FET tranzistory. Diodové směšovače se používají především v oblasti kmitočtů nad několik desítek GHz. Tranzistory FET dosahují ve funkci směšovačů lepších vlastností v porovnání s bipolárními tranzistory- lepší linearita.

  • Podle fyzikálního principu směšování: aditivní směšovač. Tento typ se vyznačuje svou obvodovou jednoduchostí, má však řadu nevýhodných vlastností. Do této skupiny patři směšovače s jedinou diodou a směšovače jedním bipolárním tranzistorem.

  • Z hlediska symetrie obvodové konfigurace: asymetrické směšovače, vyvážené a dvojité vyvážené směšovače.

Základní zapojení směšovačů:

Aditivní směšovač:

  • Diodový směšovač: Nejjednodušším prvkem pro aditivní směšovač je polovodičová dioda. V současnosti se používají v radiokomunikacích směšovače se Schottkyho diodami, které jsou pro kmitočty okolo 100 GHz. Používají se i při menších kmitočtech například profesionálních komunikačních přijímače. Nevýhodu je jejich přenos, který je menší než 1.

  • Nesouměrné směšovače s bipolárními tranzistory a s tranzistory FET: V případech, kde potřebujeme získat určitý směšovací zisk, se používají ve funkci aditivních směšovačů bipolárního nebo unipolárního tranzistory. Nesouměrné směšovače s bipolárními tranzistory patřili k nejpoužívanějším typům, přestože většina jejich vlastností je nepříznivá. Tyto směšovače se dnes používají velmi málo. Používají se zde, kde je úroveň vstupního signálu velmi malá a navíc se příliš nemění

Témata, do kterých materiál patří