Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Jan Otčenášek

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jan Otčenášek (1924-1979)

Jan Otčenášek byl autorem společenských realistických próz a scenárista.

Jan Otčenášek se narodil v Praze v rodině truhláře. Vystudoval obchodní akademii, maturoval v roce 1943. Poté byl krátce nasazen na práce v Německu, v letech 1944 - 45 pracoval v továrně Avia Letňany, kde byl činný v ilegální skupině mládeže Předvoj.

Po 2. světové válce začal Jan Otčenášek studovat estetiku na FF UK, ale z rodinných důvodů nemohl studia dokončit. V letech 1947 - 51 pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako exportní úředník. Od roku 1952 působil v sekretariátě Svazu československých spisovatelů, později jako první tajemník.

V roce 1960 se Jan Otčenášek rozhodl pro svobodné povolání jako spisovatel. V roce 1973 začal pracovat jako dramaturg Filmového studia Barrandov.

Dílo Jana Otčenáška:

Hlavní myšlenkou díla Jana Otčenáška je, že člověk má hledat své vlastní cíle a nepodléhat pohodlné, ale prázdné přizpůsobivosti. Zásadní otázka, jak se člověk vyrovnává se současnou dobou a svým okolím, byla pro něho vázána otázkou, jak se člověk dovede vyrovnat sám se sebou.

Poválečná literatura (2. Vlna 50/60léta)

větší míra psychologické analýzy, v popředí subjekt člověka ve vztahu k době, ne události v širších souvislostech

hrdina nového typu: člověk vysoké morální kvality, komunista, neohrožený, boj proti fašismu

náměty: bolesti, strádání, utrpení vše, co válka přinesla

oběti - zbytečné dobrovolné

literatura musela ideově působit v duchu politiky komunistické strany, podceňována estetická funkce literatury a přeceňována funkce výchovná, podceňována individualita, potlačována intimní sféra
- žánr: budovatelské romány
- témata: současný život (třídní srážky a sabotáže, obraz znárodňování, budování, združstevňování vesnice, osídlování pohraničí po odsunu Němců ) nebo historie (Miloš Václav Kratochvíl – Mistr Jan, Václav Kaplický – Čtveráci)
- hlavní hrdina: kladný, dělnický původ, člen strany, člověk vnitřně nekomplikovaný s jasnou představou o životě, jeho činnost byla zaměřena na zvýšení výroby, plnění plánu, dokončení stavby a na boj proti silám, které budovatelskou práci brzdily
- záporní hrdinové: buržoazní původ, třídní nepřátelé
- chybělo prokreslení psychologie postav

Témata, do kterých materiál patří