Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




23 Průmyslová revoluce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Snahy o spojení Afriky Sever – Jih (Británie)

Východ – Západ (Francie)

Británie – správa britských kolonií provázela dobrá organizace, kdy v koloniích působila elita britských úředníků, kdy se Britové snažili i o rozvoj svých kolonií, rozvoj železnice, stavba infrastruktury, zakládání školského systému a nemocnic, respektování domorodých tradic – Z Británie se stává multikulturní země a z Londýna jedno z největších měst světa

Podobně si vedla ve správě kolonií i Francie, která se po prohrané prusko-francouzské válce vrhla do víru koloniálního dobrodružství, kdy Francie kontrolovala Alžírsko, Tunis, Francouzské Kongo a Západní Afrika, V Asii získala Francie – Tzv. Francouzskou Indočínu, což byl (Vietnam, Laos, Kambodža)

Další koloniální mocnosti se stali státy, které vznikli v 2. Pol. 19.st. Byli to Německo a Itálie, které získali kolonie v Africe

Itálie získala Libyi a Somálsko a započalo válku s jediným samostatným státem v Africe což byla Etiopie, ale Etiopii neporazili.

Německo získalo tzv Německou východní Afriku, což je dnešní Tanzánie, dále Kamerun, Německou jihozápadní Afriku (Namibie)

V Africe došlo koncem 19. Století ke krizi, kdy se Francie s Británií ocitli na pokraji války v Súdánu, u města Fašoda – tzv. fašodská krize – kdy Francie uznala svoji diplomatickou porážku a stáhla se a tím Súdán připadl Británii.

V Jižní Africe na přelomu roku 1900 vypukly tzv. Búrské války ve kterých bojovali Britové proti Búrům, což byli nizozemští osadníci, kteří tam žili již několik staletí – Búrové vedli partyzánskou válku, ale nakonec byli poraženi, kdy Britové používali metodu spálené země a vytvořili pro Búry koncentrační tábory. Za tento postup ve válce byli britští generálové (Horatio Kitchener) v Británii a Evropě kritizováni, že takto se civilizovaná armáda nechová.

Dalším územím, kde se evropské velmoci střetávali byla Čína

Čína – obrovská země, která sice nebyla kolonií, ale ukázal se zde evropský imperialismus – kdy jednotlivé evropské státy měli v Číně své sféry vlivu, čínští císařové se snažili bránit pronikání Evropanů do čínského obchodu, ale Čína byla poražena ve dvou opiových válkách, kdy Čína byla nucena pronajímat evropským velmocem své přístavy. Nejznámější je Hongkong- který dostala Británie do pronájmu na sto let (Čínským se stal Hongkong opět v roce 1997), Dalším takovým bylo portugalské Macao. Rusko mělo vliv v Mandžusku v okolí přístavu Port Artur, ale muselo se odtud stáhnout z důvodu porážky, kterou Rusko postihlo od Japonska, roku 1905, kdy bylo ruské loďstvo zničeno v námořní bitvě u Cušimy.

Japonsko byla nová světová velmoc, která vítězstvím nad Ruskem dala o sobě vědět.

Kolonialismus a imperialismus byla jednou z příčin 1. sv. války – kdy se Německu zdálo, že má příliš málo kolonií oproti Británii a Francii a chtělo nové spravedlivější rozdělení

Témata, do kterých materiál patří