Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4.Dvojpóly a čtyřpóly

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4.Dvojpóly a čtyřpóly

Dvojpól- jedná se o elektrický obvod sestavený z různých elektronických prvků, kterým znázorňujeme jednoduchým čtvercem s vyvedenými svorkami
vlastnosti dvojpólu se posuzuje podle veličin proudu a napětí

  • Aktivní- obsahuje-li kromě základních elektronických součástek i zdroj elektrické energie

  • Pasivní- obsahuje-li pouze pasivní součástky, které nemají vazby s vnějšími členy

rozdělují se:

  • Lineární- skládají se z lineárních součástek(jsou to součástky, které mají závislost mezi proudem a napětím lze vyjádřit vztahem U=Z.I). Impedanci Z si můžeme představit, jako odpor ale může se vyskytnout vedle toho jalová složka X. Jalovou složku tvoří buď indukční reaktance XL nebo kapacitní reaktance XC. Dá se vyjádřit vztahem:

  • Nelineární- stačí aby aspoň jeden prvek byl nelineární. Dvojpóly můžeme spojovat paralelně nebo sériově. Tímto spojením získáme nový dvojpól, jehož vlastnosti jsou dány vlastnostmi jednotlivých spolu spojených dvojpólů.

  • Sériové spojení- Oběma dvojpóly prochází stejný proud a celkové napětí je dáno součtem napětí na jednotlivých dvojpólech. Vztah:

  • Paralelní spojení- Vznikne nový dvojpól pro který platí vztah:

Čtyřpól- základní útvar, který umožňuje přenos signálů mezi vstupními a výstupní branou je dvojbran. Má 4 svorky a jsou složeny ze základních elektronických prvků. Úkolem je přenášet signál od vstupu k výstupu a vhodným způsobem ho upravit.

Rozdělení: na lineární a nelineární ,podle toho jestli obsahují lineární nebo nelineární prvky. U lineárních symetrických dvojbranů se mohou vstupní a výstupní svorky vzájemně zaměnit.

  • Aktivní: obsahuje-li kromě základních elektronických prvků i zdroj elektrické energie

  • Pasivní: obsahuje-li pouze základní elektrické prvky a nemají-li tyto prvky vazby s vnějším magnetickým polem

Vlastnosti jsou jednoznačně popsány charakteristickými rovnicemi, které vyjadřují vzájemný vztah mezi vstupními a výstupními veličinami. Jsou vždy dvě z obvodových veličin nezávisle proměnné a dvě závislé proměnné.

  • Impedanční rovnice: vyjadřují vlastnosti vstupních a výstupního napětí na vstupním a výstupním proudu. V reálných obvodech se setkáváme se střídavými veličinami.

  • Hybridní rovnice: Jestliže za nezávisle proměnné veličiny zvolíme vstupní proud a výstupní napětí získáme soustavu voltampérových charakteristik

Čtyřpóly obvykle obsahují reaktanční prvky(integrační článek) je napěťový a proudový a výkonný přenos závislý na frekvenci vstupního napětí. Křivka udávající závislost amplitudy výstupního napětí a přenosu na frekvenci se nazývá amplitudová frekvenční charakteristika. Závislost fáze výstupního napětí se graficky znázorňuje fázovou frekvenční charakteristikou.

Reaktanční čtyřpóly- Při přenosu signálu požadujeme oddělení signálu rozložených v jedné frekvenční oblasti a pro splnění tohoto požadavku se používají elektronické filtry, které tlumí signál. Dělíme je na dolnopropustní, hornopropustní, pásmové propustí a pásmové zádrže.

Témata, do kterých materiál patří