6AB-Služby železniční dopravy+CR a památky UNESCO v Beneluxu
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Holandsko je sice běžné označení pro celé Nizozemsko, pochází ale od názvu bývalého hrabství Holandsko, které zahrnuje dnešní provincie Severní a Jižní Holandsko, a přesně vzato tedy označuje jen část dnešního Nizozemska.
Nizozemí je označení historického nízko položeného území v okolí ústí řek Rýn, Šelda a Mása, zhruba odpovídající území dnešních států Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, pro které se vžil nový název Benelux.
Přírodní podmínky a zajímavosti
Nizozemí disponuje plochým a členitým pobřežím, které je lemované pásmem písečných přesypů. Na severu se nacházejí Západofríské ostrovy, které jsou od pobřeží odděleny jen za přílivu. Povrch je nížinatý. Část Nizozemí leží pod úrovní mořské hladiny. Existuje zde jediná pahorkatina Vaalserberg (320 m n. m.), která leží v provincii Limburg. Řeka Rýn vytváří rozsáhlou deltu s rameny Lek, Issel a Waal. Rýn dále dělí pevninu na velké ostrovy a ústí společně s řekami Maas a Šeldou do Severního moře. Celá země je protkána hustou sítí kanálů. Nizozemí disponuje mírným, oceánským a značně vlhkým a větrným podnebím. V hlavním městě je průměrná lednová teplota 2°C a průměrná červencová teplota 17 °C. Ročně spadne 900 mm srážek.
Historické, kulturně-společenské zajímavosti
Ve starověku se na území dnešního Nizozemska usídlily germánské a keltské kmeny, které mezi sebou soupeřily o moc. Přibližně v 10.století došlo k rozdrobení země na jednotlivá knížectví, ve kterých vznikají města s kvetoucím obchodem a řemesly. Po několika pokusech o sjednocení se celé území dostalo v roce 1477 do rukou Habsburků. V průběhu Nizozemské revoluce vznikla v severních oblastech země tzv. Utrechtská unie, která v roce 1581 vyhlásila vznik Spojených provincií nizozemských. V r. 1795 Francouzi na tomto území vyhlásili Batavskou republiku a později Holandské království, které bylo v letech 1810 až 1814 připojeno přímo k Francii. Na Vídeňském kongresu v roce 1815 bylo vyhlášeno Spojené království nizozemské, ke kterému patřila do roku 1830 také Belgie a Lucembursko. Po odtržení Belgie vzniklo Nizozemské království spojené až do roku 1890 personální unií s Lucemburskem. Během první světové války si Nizozemsko uchovalo nezávislost, ve druhé světové válce ho však obsadila německá armáda. Po jejím ukončení přišlo Nizozemsko o většinu kolonií (jediným pozůstatkem jsou zámořská území v Karibiku Aruba a Nizozemské Antily).
Technické zajímavosti
Projekt Zuiderzee – Vytvoření jezera IJsselmeer
IJsselmeer je největší nizozemské jezero s celkovou plochou 1100 km², které vzniklo přehrazením mořského zálivu Zuiderzee hrází Afsluitdijk v roce 1932 v rámci rozsáhlého vodohospodářského projektu Zuiderzeewerken. Jeho největší hloubka je 5,5 m u městečka Urk.