Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




CW2000 - Komunikace s okolím

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zpravidla bývají parametrické soubory obyčejné textové sobory. Lze je editovat libovolným textovým editorem, pohodlnější je ale použít editoru, který je k dispozici v datových inspektorech v záložce ovladače. Způsob zápisu parametrického souboru záleží na ovladači a je vždy popsán v dokumentaci ovladače.

V mapovacích souborech (soubory '*.dmf') je uložena informace o typech a směrech všech kanálů, které jsou spojeny s daným ovladačem. Mapovací soubory jsou vždy textové a dají se editovat v datových inspektorech v záložce ovladače.

Správná definice ovladačů a kanálů může být poměrně složitá. Nejjednodušší způsob jak přidat nový ovladač, a kanály, nebo jak měnit stávající konfiguraci, je využít služeb "Průvodce přidáním a konfigurací ovladačů".

Editor kanálů

"Editor kanálů" vám umožní kanály pohodlně přidávat, odebírat a měnit jejich konfiguraci. V levé části je výběr mezi jednoduchými kanály, polem kanálů, nebo kanály typu buffer. Pravá část editoru slouží k nastavení jména, směru, typu a dalších vlastností kanálu. Na rozdíl od editoru kanálů v datových inspektorech máte zde možnost měnit nastavení kanálů úplně libovolně nezávisle na mapovacím souboru. Průvodce po skončení editace sám upraví mapovací soubor podle aktuálního konfigurace kanálů.

Shrnutí

  • Aplikace s vnějším světem komunikuje prostřednictvím kanálů. Kanály jsou zvláštní druh datových elementů, jejichž čtení nebo zápis způsobuje komunikaci se vstupně/výstupním zařízením.

  • Práce s kanály v aplikaci naprosto nezávisí na druhu vstupně/výstupního zařízení. Způsob komunikace se vstupně/výstupnim zařízením je odstíněn ovladačem. Ovladač je programová komponenta, která na jedné straně odpovídá protokolu systému Control Web a na druhé straně realizuje specifickou komunikaci se vstupně/výstupním zařízením.

  • Každý kanál je určen svým typem (např. kanály logické -- boolean nebo číselné -- real) a směrem komunikace (vstupní, výstupní, obousměrné).

  • Kanál je vždy spojen s nějakým ovladačem, kanál bez ovladače neexistuje.

  • Je čistě záležitostí ovladače, jaké kanály dá systému k dispozici (to je popsáno v patřičném konfiguračním souboru '*.dmf', odpovídajícím danému ovladači) a také co ovladač se zapsanými daty udělá. Existuje řada ovladačů, které se žádnými vstupně/výstupními zařízeními nekomunikují -- například Virtuální ovladač generuje řadu průběhů (sinus, obdélník, pila, šum, ...) a tím simuluje data, která mohou přicházet z konkrétního vstupně/výstupního zařízení.

  • V aplikaci je kanál identifikován svým jménem, stejně jako např. proměnné nebo konstanty. Kanál je nutno deklarovat (zapsat jméno, ovladač, číslo, typ apod.) vždy dříve, než je možno jej použít.

  • Se zavedením ovladače do aplikace, určením jeho parametrickéha a mapovacího souboru a s deklarací jeho kanálů vám velmi pomůže "Průvodce přidáním a konfigurací ovladačů".

Témata, do kterých materiál patří