Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




digitální technologie v medicíně

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (463.21 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Počítače a digitální technologie v medicíně

Počítače a digitální technologie se čím dál více stávají nezbytnými a potřebnými v oboru lékařství. Počítače v medicíně jsou určené pro JIP, operační sály, klinickou diagnostiku, sledování zdravotního stavu pacienta, ale i komunikaci mezi pacientem a lékařem.

ROBOTICKÁ MEDICÍNA

Obrovskou zásluhou v rozvoji medicíny má moderní počítačová technika. Vedleukládání a zpracovávání dat jsme v dnešní době schopni provádět složité operace pomocí robotů. Systém Da Vinci

Už v roce 2015 ve Spojených státech amerických robot Da Vinci provedl přes 500 000 méně náročných operací.

Jedním z obrovských pokroků v medicíně je

rozhodně 3D tisk. 3D tisk je využíván k výrobě protetických pomůcek, částí kloubů, čelistí.

Lékařům se dokonce podařilo vytisknout a implantovat 3D tištěnou pánev z titanu.

Dalším úspěchem jsou 3D tištěné cévy, které jsou téměř identické s tepnami a žílami pacienta.

Náklady na výrobu např. protézy ruky se pohybují v přepočtu okolo 18 000 Kč.

VIRTUÁLNÍ REALITA

Virtuální realita v medicíně např. pomáhá k léčbě fobií (strach z uzavřeného prostoru), nebo posttraumatických poruch. Lékařům, nebo studentům medicíny pomáhá v přípravě operací.

TELEMEDICÍNA

Telemedicína je součástí eHealth, elektronizovaného zdravotnictví. Lékařům z celého světa umožňuje konzultovat např. zdravotní stav, diagnostiku, nebo operaci pacienta.

e-Health patří, společně s m-Health (mobilní aplikace pro zdraví) k nejrychleji se rozvíjejícím oborům v oblasti počítačů v medicíně.

Pro respektování osobních údajů si můžeme nastavit vlastní kód. To nám umožní sdílet s lékařem jen důležité informace, které poté složí např. k diagnostice zdravotního stavu.

Také se díky telemedicíně dostáváme z prostředí nemocnice do prostředí domova. Dokážeme tak pacientovi zpříjemnit léčbu, pacient nemusí být dlouhodobě hospitalizovaný.

Např. systém Home Monitoring pomáhá pacientům s poruchami srdečního rytmu. Pacient je díky tomu neustále hlídán a bezdrátové zařízení neustále odesílá data lékaři.

WEREABLES

Dokáže sledovat srdeční tep, tlak a další data, která okamžitě vyhodnocuje, při zhoršení

zdravotního stavu upozorní uživatele, odborníka, nebo rovnou přivolá pomoc.

Wearables jsou některými odborníky od roku 2010 označovány za další logický krok v evoluci počítačů, doposud jsou však symbolizovány prakticky jenom nepříliš funkčními brýlemi Google Glass a fitness náramky.

(https://nedd.tiscali.cz/elektronicke-tetovani-jako-chytry-pomocnik-pro-diabetiky-300983)

  • ELEKTRONICKÉ TETOVÁNÍ

Díky elektronickému tetování, senzoru pod kůží, pacienti s cukrovkou mohou zjistit přesnou hladinu cukru v jejich organismu.

Elektronické tetování je zatím v procesu testování na člověku, poprvé se objevilo na 2017 International Symposium on Wearable Computers.¨

Témata, do kterých materiál patří