Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Regulační principy v živočišné říši

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (347.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nervová činnost

Základem nervové činnosti je reflex probíhající po reflexním oblouku, který tvoří:

  • receptor – zachycuje podnět z vnějšího okolí

  • dostředivá dráha – vede vzruch do CNS

  • centrum – tvoří ho mozek nebo mícha, kde je vzruch zpracován a vytvořena odpověď

  • odstředivá dráha– vede odpověď do efektoru

  • efektor – výkonný orgán, odpovídá na podráždění

Reflexy rozlišujeme:

  • nepodmíněné reflexy – jsou vrozené, stálé a neměnné, na týž podnět se dostaví vždy stejná reakce, např. reflex dýchací, polykací, sací a reflexy obranné, jako je kýchání, kašlání nebo mrkání

  • podmíněné reflexy – vznikají v průběhu života, jsou reakcí na opakující se podněty, které si organismus postupně zapamatoval. Nejsou trvalé, pouze dočasné (bez opakování dochází k vyhasínání). Např. učení, Pavlovovy reflexy.

Souhrn signálů tvoří signální soustava. Rozlišujeme:

  • 1. SIGNÁLNÍ SOUSTAVA – podněty jsou konkrétní (chemické, fyzikální, biologické), je základem konkrétního myšlení

  • 2. SIGNÁLNÍ SOUSTAVA – existuje pouze u člověka, signály jsou abstraktní (slova), je základem řeči a myšlení

Centrální nervová soustava

Centrální nervová soustava je tvořena šedou hmotou (těla a dendrity neuronů) a bílou hmotou (axony neuronů).

Mícha

Mícha je nervová trubice procházející míšními otvory a vede páteřním kanálem. Vystupuje z týlního otvoru v lebce a dosahuje k 1.-2. bedernímu obratli. V horní části přechází v prodlouženou míchu. Odstupuje z ní 31 párů míšních nervů. Míchu tvoří na obvodu bílá hmota a uprostřed šedá hmota ve tvaru písmene H, rozčleněná na přední a zadní míšní rohy.

V zadních rozích končí tzv. smyslová vlákna (přivádí vzruchy ze smyslových receptorů, svalů, kůže a útrob) = zadní kořeny.

V předních rozích se propojují na tzv. motorická (hybná) vlákna, kterými je vzruch veden např. do svalů = přední kořeny.

Spojením předních a zadních kořenů vznikají míšní nervy. Uprostřed šedé hmoty je míšní kanálek vyplněný mozkomíšním mokem a propojený s mozkovými komorami.

Bílá míšní hmota je tvořena svazky vláken, které vytvářejí vzestupné dráhy předávající impulzy do vyšších částí CNS a sestupné dráhy přivádějící z vyšších částí CNS podněty pro činnost motorických buněk

Mozek

Mozek je uložen v dutině lebeční. Mozek obalují 3 mozkoví pleny – vnější tvrdá plena a pod ní 2 měkké plenky: pavučnice a omozečnice (bohatě prokrvená).

Mozkomíšní mok vyplňuje dutiny CNS a prostor mezi pavučnicí a omozečnicí. Vytváří fyziologické prostředí pro nervové buňky, podílí se na látkové výměně a mechanické ochraně CNS.

Dutiny CNS vyplněné mozkomíšním mokem tvoří míšní kanál a 4 mozkové komory: 2 v hemisférách koncového mozku, 1 v mezimozku, 1 ve středním mozku a v prodloužené míše. Z mozku vychází 12 párů mozkových (hlavových) nervů.

Témata, do kterých materiál patří