Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Stavba a činnost rozmnožovací soustavy člověka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.4 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

25. Stavba a činnost rozmnožovací soustavy člověka

Pohlavní soustava zabezpečuje rozmnožování (reprodukci), tvorbu nových jedinců z již existujících organismů na základě jejich genetické informace.

Již u zárodku se formují přibližně v 6. týdnu primární pohlavní znaky – pohlavní orgány.

Rozmnožování také zajišťuje přežití druhu a patří mezi základní vlastnosti živých soustav.

Pohlavní soustava je tvořena párovými pohlavními žlázami a přídatnými pohlavními orgány.

Mužská pohlavní soustava

Zajišťuje tvorbu pohlavních buněk a pohlavních hormonů. Umožňuje pohlavní spojení.

Skládá se z vnitřních pohlavních orgánů a vnějších pohlavních orgánů.

 Vnitřní pohlavní orgány: varlata, nadvarlata, chámovod, semenné žlázy, prostata

 Vnější pohlavní orgány: penis, šourek

1. Varlata

Párový orgán, zakládají se v dutině břišní, během 8. měsíce nitroděložního vývoje sestupují do šourku. Šourek je kožní vak rozdělený přepážkou na dvě části. V každé z nich je varle a nadvarle. Je uložený mimo dutinu břišní (spermie potřebují nižší teplotu pro svůj vývoj).

Varlata produkují:

  • Spermie – mužské pohlavní buňky, nejmenší buňka v těle asi 0,005mm. Tvoří se v semenotvorných kanálcích varlete, proces tvorby = spermatogeneze. Výživu dozrávajícím spermiím poskytují Sertoliho buňky. Spermie se začínají tvořit asi kolem 13. roku.

  • Testosteron – mužský pohlavní hormon, vzniká v Leydigových buňkách (buňky semenotvorných kanálků). Ovlivňuje růst a vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků. Navozuje typické mužské chování a umožňuje rozvoj svalové hmoty.

2. Nadvarlata

Párový orgán, leží na horní zadní ploše varlat, obsahují spirálovitě stočené kanálky, ve kterých se shromažďují a dozrávají spermie. Produkují sekret, který zajišťuje pohyblivost spermií.

3. Chámovod

Párová trubice asi 40cm dlouhá. Odvádí spermie z nadvarlete do močové trubice. Chámovod prochází od nadvarlete šourkem a tříselným kanálkem do břišní dutiny, kde se stáčí do pánve a ústí v oblasti prostaty (předstojné žlázy). Chámovod se spojuje s vývodem měchýřkovité žlázy a sekrety obou žláz se mísí se spermiemi a vzniká ejakulát.

  • Vypuzování ejakulátu ven z těla = ejakulace

  • Samovolné vypuzování ejakulátu ven z těla = poluce (obvykle ve spánku)

4. Prostata

Produkuje zásaditý sekret, ten neutralizuje kyselé prostředí v močové trubici a pochvě. Zvyšuje se tak pohyblivost a přežití spermií. Zbytnění prostaty může v období přechodu způsobovat problémy s močením (pálení při močení, přerušované močení)

5. Močová trubice

Vede pánevním dnem až do penisu, slouží k vedení moči a ejakulátu. Obsahuje svěrač, který zabraňuje spermiím přejít do močové trubice.

6. Penis (pyj)

Nepárový zevní mužský pohlavní orgán, umožňuje pohlavní spojení.

Témata, do kterých materiál patří