Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Stavba a činnost rozmnožovací soustavy člověka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.4 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V luteální fázi v místě Graafova folikulu vzniká žluté tělísko, které produkuje pohlavní hormony, hlavně progesteron. Nedojde-li k otěhotnění, nastupuje znovu folikulární fáze.

Menstruační cyklus

Menstruační fáze

Trvá obvykle 4 – 7 dní. Nastává, pokud nedojde k oplození a uhnízdění vajíčka. Ve vaječnících zaniká žluté tělísko. Ustává produkce hormonů. Sliznice se neprokrvuje, odumírá a její zbytky se vyplavují krví z dělohy (krvácení).

Proliferační fáze

Nastává po 4–7 dnech, tzv. růstová fáze, probíhá v první polovině cyklu. Jeden z folikulů vaječníků se mění na zralý Graffův folikul (produkuje estrogen a podporuje růst nové sliznice).

Na konci fáze 12. – 14. den nastává ovulece (největší pravděpodobnost otěhotnění). Graffův folikul praská a uvolňuje zralé vajíčko.

Sekreční fáze

Z prasklého Graffova folikulu vzniká žluté tělísko – produkuje progesteron, způsobuje zarůstání děložní sliznice, jejíž žlázky se rozšiřují a vyměšují sekret obsahující živiny pro vajíčko.

Ischemická fáze

Pokud vajíčko není oplozeno, žluté tělísko zaniká mění se na bílé tělísko, klesá produkce progesteronu, stahují se cévy vyživující děložní sliznici, ta se začne odlupovat (opět začne menstruace)

Klimakterium

Přechod, období vyhasínání menstruačního cyklu = menopauza. Nastává mezi 45. – 55.

rokem, způsobuje i druhotné problémy, kvůli kolísání hladiny hormonů. Projevuje se návaly horka, závratěmi, pocením.

Oplození vajíčka

Spermie vstříknuté při pohlavním styku do pochvy aktivně putují dělohou až do vejcovodu, kde může dojít k oplození vajíčka. Spermie mohou přežít v těle ženy až 2 dny.

Vajíčko je schopné oplození asi 10–15 hodin po ovulaci. Největší pravděpodobnost oplození je mezi 12. – 16. dnem 28denního menstruačního cyklu.

Vývoj vajíčka – Těhotenství

Oplozené vajíčko se dělí (rýhuje) již při průchodu vejcovodem. Do dělohy se dostává 4.-6. den po oplození ve stadiu moruly, kterou tvoří 16 nebo 32 buněk. Morula se mění v blastulu složenou ze 64 buněk. Ta se asi týden po oplození zanořuje do děložní sliznice a dochází k uhnízdění (nidaci) vajíčka.

Blastula se dále mění na gastrulu a poté na zárodek = embryo. Na konci 2. měsíce jsou vytvořeny základy všech orgánů a zárodek se mění v plod. Plod je uzavřen ve třech plodových obalech (amnion, alantois, chorion).

Souběžně se vyvíjí i placenta, která zajišťuje pro plod funkce plic, trávicí soustavy, ledvin a jater. Dále produkuje důležité hormony ovlivňující vývoj plodu. S tělem plodu je spojena pupečníkem.

Těhotenství začíná oplozením vajíčka (pohlavní styk = spojení pohlavních orgánů) a končí porodem. Trvá přibližně 280 dní ± 14 dní (40 týdnů), 9 měsíců.

Mezi projevy těhotenství patří přerušení menstruačního cyklu, nevolnost, zvýšená velikost, citlivost a prokrvenost prsů, zvýšení objemu děložní dutiny, zvýšení hmotnosti těla (i> 10 kg). Plod mohou poškodit např. zarděnky, různé typy záření, teratogeny.

Témata, do kterých materiál patří