Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Chemické látky a jejich vlastnosti

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.94 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

LÁTKY A TĚLESA

Z fyziky již víme, že všechny předměty, které nás obklopují, nazýváme tělesa (židle, sešit, pero, Slunce, Země a další hvězdy, planety). Všechny tělesa se skládají z látek (sešit a kniha z papíru, židle a stůl ze dřeva, v okně je upevněno sklo. Papír, dřevo, sklo jsou látky, ze kterých jsou složena tělesa).

Původ látek (substance)

Podle původu se látky dělí na přírodní a umělé. Přírodní látky vznikly bez zásahu člověka, vytvořila je sama příroda (např. dřevo, železo, voda), umělé jsou dílem člověka např. plasty, papír.

DĚLENÍ LÁTEK PODLE SKUPENSTVÍ

Látky se dělí podle skupenství na pevné, kapalné a plynné.

Pevné látky:

  • Mají určitý tvar

  • Částice, které je tvoří, jsou uspořádány těsně u sebe

Kapalné látky:

  • Zaujímají tvar nádoby, ve které se nacházejí.

  • Jejich částice nejsou shluknuty tak těsně u sebe jako u látek pevných

Plynné látky:

  • Nemají stálý tvar

  • Jejich částice se volně pohybují

Pokud se látka zahřívá nebo ochlazuje, může se její skupenství měnit.

Vlastnosti chemických látek:

Chemická látka má v celém svém objemu stejné složení a vyznačuje se určitými charakteristickými vlastnostmi (např. charakteristickými vlastnostmi zlata je žlutá barva, vysoký lesk, malá chemická reaktivita, vysoká tažnost, kujnost, elektrická vodivost atd).

Fyzikální vlastnosti: např. barva, lesk, tvrdost, hustota, teplota tání (TT), teplota varu (TV), zápach, elektrická a tepelná vodivost, rozpustnost, tažnost, kujnost, tvar krystalů atd.

Chemická vlastnost: látky se mohou slučovat s jinými látkami, rozkládat se, hořet, vybuchovat, působit na živý organismus atd.

Některé vlastnosti chemických látek se dají přesně změřit a číselně vyjádřit, např. hustota, rozpustnost, teplota tání, teplota varu, elektrická vodivost. Číselné hodnoty těchto veličin v příslušných jednotkách jsou pro nejdůležitější chemické látky uvedeny v chemických tabulkách.

Chemické látky se člení na chemické prvky a chemické sloučeniny.

ZJIŠŤOVÁNÍ VLASTNOSTÍ LÁTEK

Látky se liší svými vlastnostmi. Vlastnosti látek zjišťujeme:

  • Pozorováním

  • Měřením

  • Experimentem

  • Výpočtem

  1. Pozorování (barvu, tvar, lesk, zápach). Žádné chemické látky nikdy neochutnáváme! Nikdy nečicháme přímo, páry smíchat se vzduchem pomocí rukou přivádět k nosu!

Mikroskop (pozorování složek látek, nevidím pouhým okem)

  1. Měření

Zjišťujeme hodnoty vlastností (např. hmotnosti) pomocí měřidel a měřících přístrojů (teploměr). Například hmotnost látky zjistíme zvážením. Analytické váhy jsou velmi přesné, slouží ke zjištění i velmi malých hmotností.

Ke zjištění objemu používáme odměrný válec, pipetu…

  1. Výpočet

  2. POKUS (EXPERIMENT)

Základní pramen poznání v chemii.

Zjišťujeme chování látek za určitých podmínek, například jak se látky chovají při zahřívání, zda samy hoří, zda se rozpouštějí v různých rozpouštědlech nebo jak reagují s jinými látkami.

Témata, do kterých materiál patří