Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Důkazy-sacharidů-PL

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.55 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

5. laboratorní práce

Důkazy sacharidů

Úkol č. 1: NITROCHROMOVÁ REAKCE

Pomůcky: odměrná zkumavka, zkumavky, stojan na zkumavky, kapátko, zátka

Chemikálie: glukóza (C6H12O6), sacharóza (C12H22O11), maltóza (C12H22O11), kyselina dusičná (HNO3), chroman draselný (K2CrO4), škrob (C6H10O5)

Postup: Připravte si 3 zkumavky. Do první nalijte 2 ml roztoku glukosy, do druhé 2 ml roztoku sacharózy a do třetí nalijte 2 ml roztoku škrobu. Do každé zkumavky přidejte 3 ml koncentrované kyseliny dusičné a 7 kapek chromanu draselného. Protřepte a pozorujte zbarvení.

Pozorování:

sacharid zbarvení glukóza světlá, modrošedá sacharóza světle modrá maltóza zelenošedá

Škrob žluté zbarvení

Úkol č. 2: DŮKAZ REDUKUJÍCÍCH SACHARIDŮ

Pomůcky: kádinky, zkumavky, odměrná zkumavka, kapátko, zátka, stojan na zkumavky, kahan, síťka, trojnožka, fixa

Chemikálie: voda (H2O), glukóza (C6H12O6), sacharóza (C12H22O11), maltóza (C12H22O11), škrob (C6H10O5), šťáva z pomeranče, med, NaOH, CuSO4

Postup:

Nejprve si připravíme roztoky sacharidů, nejlépe rozpustíme sacharidy v teplé vodě. Pomeranč vymačkáme a šťávu zředíme vodou. Připravíme si zkumavky a do každé odlijeme asi 7 ml jednotlivých vzorků. Do všech zkumavek přidáme asi 2 ml 10% roztoku NaOH. Mírně promíchejte. Do všech zkumavek přidejte asi 1 ml roztoku CuSO4 a opět dobře promíchejte. Ve velké kádince si ohřejeme vodu a po chvíli do této vodní lázně zkumavky vložíme. Pozorujeme barevné změny.

Pozorování:

vzorek zbarvení med modrá → oranžová glukosa modrá → oranžová sacharóza modrá → tyrkysová/modrozelená škrob modrá → modrá maltosa modrá → oranžová pomeranč zelenomodrá → zelenožlutá

Závěr:

Popište pozorované děje:

  • Jak se liší redukující a neredukující sacharidy?
    Redukující je možné redukovat Fehlingovým nebo Tollensovým činidlem, mohou fungovat jako redukční činidla. Jsou to všechny monosacharidy a také některé disacharidy a další oligosacharidy i polysacharidy, které obsahují alespoň jeden poloacetalový hydroxyl. U těchto látek je tedy glykosidická vazba tvořena pouze jedním poloacetalovým hydroxylem. Př: maltosa, laktosa. Při reakci vznikne oranžové zbarvení.

Neredukující oligo a polysacharidy jsou takové, které neobsahují poloacetalovou OH skupinu Zde tvoří glykosidickou vazbu oba poloacetalové hydroxyly, a tak se nemohou přeměnit na necyklickou formu s aldehydovou/ketonovou skupinou, zůstávají v cyklické podobě. Př: sacharosa.

  • Do jakých skupin sacharidů řadíme glukosu, sacharózu a škrob?
    Monosacharid: glukóza
    Oligosacharid: sacharóza
    Polysacharid: škrob

  • Jaké sacharidy jsou obsaženy ve vzorcích z úkolu 2? Co z výsledků vyplývá?

Monosacharidy: glukóza, maltóza
Oligosacharidy: sacharóza
Polysacharidy: škrob
med z velké části tvořen glukózou, fruktózou, pomerančová šťáva fruktózu
Jelikož jsou všechny monosacharidy redukující, tak se u nich objevilo oranžové zbarvení (měďnaté ionty se v zásaditém prostředí za vyšší teploty redukují účinkem redukujících sacharidů na oranžový oxid měďnatý) - glukóza, maltóza, med. Neredukujícími sacharidy jsou oligosacharid sacharóza a polysacharid škrob. Pomeranč je sice tvořen fruktózou, ale dle mého názoru jeho šťáva obsahuje i další látky, které neumožňují výraznější zbarvení.

Témata, do kterých materiál patří