Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




VÝROBA UŠLECHTILÝCH KOVŮ (chemie)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (130.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

VÝROBA UŠLECHTILÝCH KOVŮ

Zlato:

V zemské kůře je značně vzácným prvkem (průměrně připadá jen 4-5 μg/kg země). Dříve se získávalo rýžováním, ale dnes je tato možnost již vyčerpána. Nyní se zlato získává převážně z hornin: mikroskopické částečky zlata jsou obsaženy v hornině, ta je namleta, potom se louhuje kyanidem (nověji také škrobem) a nakonec se zlato z loužícího roztoku získává redukcí (snížení oxidačního čísla).

Stříbro:

V přírodě se vyskytuje jen vzácně (průměrně připadá na 0,07 – 0,1 mg/kg země), může být vyráběno 2 způsoby:

1. elektrolýza z halogenidů (složitý proces kde dochází k výměně kationtů a aniontů)

2. pyrometalurgicky (Hutnická výroba z rud při vysokých teplotách.)

Měď:

Hlavním zdrojem mědi jsou sulfidické rudy, ale obsah mědi je zde velmi malý a proto se ruda nejdříve drtí a pak koncentruje, čímž obsah mědi stoupne. Výroba probíhá ve třech základních krocích:

1. Odstranění co nejvíce síry z rudy

2. Tavení na měděný lech (při teplotě 1 400 C za přidávání koksu aj.)

3. Roztavený měděný lech se vlije do konvertoru (přístroj, který vhání do roztaveného přístroje kyslík, čímž odstraní některé přebytečné látky).

Rtuť:

Průměrně připadá 0,1-0,2 mg/kg rtuti na zemi. Hlavním zdrojem pro výrobu rtuti je sulfid rtuťnatý, nebo také rumělka (největší ložiska jsou např. v USA, Španělsku nebo Rusku). Výroba rtuti z rumělky spočívá v jejím pražení za přístupu vzduchu podle rovnice: HgS + O2 --- Hg + SO2 .

Platina, Osmium a Iridium:

Tyto tři kovy se získávají prakticky stejně. Do namleté rudy se nalije lučavka královská (používá se k rozpuštění jinak obtížně rozpustných prvků). V nerozpustném zbytku zůstanou tyto tři kovy, které se dále celkem složitě oddělují a posléze převádějí do surového stavu.

Ruthenium:

Hlavním zdrojem pro průmyslovou výrobu ruthenia jsou odpadní anodové kaly. Kaly se nejprve taví s peroxidem sodným, ruthenium se oxiduje na rozpustné soli. Poté se redukcí vodíkem získá z vysráženého chloridu amonného práškové ruthenium.

Rhodium:

Získává se z platinových rud loužením.

Palladium:

Výroba palladia je poměrně obtížná. Nejčastěji se získává z anodických kalů, které vznikají při rafinaci kovů, kde je palladium přítomno ve formě příměsi.

Rhenium:

Je to prvek, který se vyznačuje mimořádně nízkým výskytem na Zemi ale i ve vesmíru. V zemské kůře je jeho obsah asi jen 1-5 ng/kg. V přírodě se minerály nebo rudy čistého rhenia nevyskytují. Získává se velmi složitým procesem.

Témata, do kterých materiál patří